Altında ‘resesyon rallisi’ sonrası gerileme

Altın, ABD ve Avrupa’da berbatlaşan ekonomik görünümle birlikte bir evvelki seansta sekiz ayın en yüksek düzeyine sıçradıktan sonra Asya piyasalarında geriledi.

Spot altın 1933 dolardan süreç gününe başlaması sonrası ons başına 1927 dolardan süreç görüyor. Dolar kurunun ons altın fiyatıyla çarpılarak hesaplanan gram altın ise 1171 TL ile rekor kırdı.

Güvercin telaffuzuyla bilinen Fed Lider Yardımcısı Lael Brainard, ABD’deki faizlerin enflasyonu soğutmak için bir müddet yüksek kalması gerektiğini söylerken, Avrupa Merkez Bankası Lideri Christine Lagarde enflasyonu gaye düzey olan yüzde 2’ye getirmek için çalışmalarından taviz vermeyeceklerini belirtti. Japonya’da enflasyon da, kırk yılı aşkın müddettir birinci sefer yüzde 4 düzeyine ulaştı.

Altın, Fed’in daha az şahin hal takındığına dair işaretler, dolar ve tahvil getirilerinin düşmesiyle birlikte Kasım başından beri yükseliyor. Çin’in bu yılın sonlarında toparlanması beklense de, ABD ve Avrupa ekonomilerinin görünümünün kararmasıyla ortaya çıkabilecek inançlı liman talebinen dayanak bulabileceği bedellendiriliyor.

Bu hafta ABD’den gelen ekonomik datalar ise karışık bir tablo çizdi. Perşembe günü yayımlanan datalara nazaran, işsizlik maaşı müracaatları beklenmedik bir biçimde Eylül ayından bu yana en düşük düzeye geriledi ve işgücü piyasasının gücünün altını çizdi. Bu bilgi haftanın başlarında perakende satışlarda ve üretici fiyatları enflasyonunda düşüş gösteren ekonomini soğuduğuna işaret eden sayıların akabinde geldi.

Başa dön tuşu