Altın ticaret gelişmeleriyle 1 yılın en sert düşüşünü kaydetti

Altın ABD ile Çin’in ticaret savaşında ateşkes yapmasının akabinde üçüncü çeyreğe 1,400 doların altına gerileyerek başladı.

Hem dünyanın en büyük iki iktisadı ortasında ticaret konusunda uzun müddettir devam eden gerginlik hem de geniş para siyaseti beklentileri son aylarda inançlı varlıkları destekliyordu.

ABD Lideri Donald Trump ile Xi Jinping hafta sonu Osaka’da gerçekleştirilen G – 20 doruğunda bir ortaya gelerek ticaret görüşmelerini sürdürme kararı aldı.

Geçici olabilecek ateşkesin akabinde yatırımcıların dikkati ABD’de Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisine döndü. İstihdam verisi Fed’in para siyasetinde bir sonraki adımına ait ipucu verebilir.

Eğerli metal ticaret savaşının tırmanmasıyla birlikte geçen hafta altı yılın doruğunu görmüştü. Fed de dahil olmak üzere değerli merkez bankalarının daha güvercin bir duruş benimsemesi ve ABD – İran gerginliği de altının yükselişinde tesirli oldu. ABD’nin yakında faiz indirebileceği spekülasyonuyla birlikte yatırımcılar, altın takviyeli exchange traded fonlarında (ETF) güçlü alım yaptı. Altın ETF’leri Haziran’da yüzde 5 ile 2016’dan beri en güçlü yükselişini kaydetti.

ANZ Banking Group Ltd. emtia stratejisti Daniel Hynes, “Bu sabah muhakkak bir ölçü zayıflık görüyoruz. Lakin ABD’deki faiz görünümünün bilhassa gerçek etken olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle altında çok olumluyuz. ABD Doları’ndaki düşüş ve mümkün faiz indirimlerinin kısa vadede yatırım talebini desteklemeyi muhakkak sürdüreceğini düşünüyoruz.” dedi.

Spot piyasada süreç gören altın yüzde 1.8 düşüşle ons başına 1,384.06 dolara geriledi ve bir yılın en sert gün içi kaybını gördü. Pahalı metal TSİ 09:13’te yüzde 1.59 ekside 1,387.09 dolardan süreç gördü. Altın fiyatları 25 Haziran’da 1,439.21 dolar ile 2013’ten beri en yüksek düzeyini görmüştü. Altın geçen ay yüzde 8 yükseldi.

Başa dön tuşu