Altın Powell’ın konuşması ve Fed tutanakları öncesi düştü

Altın fiyatları, yatırımcıların para siyasetine ait işaretler için Fed Lideri Jerome Powell’ın bugün Kongre’de yapacağı konuşmayı ve Fed’in bu akşam açıklanacak son toplantı tutanaklarını beklemesi ile birlikte düştü.

Powell’ın bugün ve yarın Kongre’de para siyaseti ve ABD iktisadına ait yapacağı konuşmalar dikkatle izlenecek. Traderlar bu ayın sonundaki Fed toplantısında faiz indirimini fiyatlıyorlar, fakat ABD merkez bankasının daha sonra izleyeceği yol meçhul. Ayrıyeten ABD ve Çin üst seviye yetkililerinin ticaret ateşkesinden sonra birinci telefon görüşmesini gerçekleştirmeleri ile birlikte, ABD-Çin ticaret savaşına ait son gelişmeler de yatırımcıların radarında olacak.

Spot altın, Salı günü yüzde 0.2 yükseldikten sonra yüzde 0.4 gerileyerek Singapur saati ile 13:11’de ons başına 1,392.71 dolara geriledi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Salı günü yüzde 0.2 yükseldikten sonra fazla değişmedi.

Singapur’da IG Asia stratejisti Jingyi Pan, “Powell’ın konuşması öncesi fiyatlardaki ayarlama ve bunun yanında ABD-Çin görüşmelerine ait ölçülü optimistlik altın fiyatlarının düşmesine neden oldu,” dedi ve “Dikkatler Powell’ın Çarşamba günü yapacağı konuşmada olacak. Çünkü Fed liderinin, istihdam verisindeki sürprizin piyasaları yine konum almaya yöneltmesi ile birlikte, güvercin tonunu azaltma riski var. Bu durum altın üzerinde kısa vadede aşağı baskı oluşturabilir. Fakat altına yönelik uzun vadeli beklentiler Fed’in takviyesinin devam edeceği öngörüsü ile güçleniyor” değerlendirmesinde bulundu.

Diğer bedelli metallerden, spot gümüş yüzde 0.2 düşerken, platin yüzde 0.1 paha kaybetti ve palladyum fazla değişmedi.

Piyasada izlenecek değerli olaylar şöyle;

*Çin’de imalat kesimi Haziran ayında, üretici fiyatları endeksinin gösterdiği üzere, deflasyondan kıl hissesi kurtulurken, tüketici fiyatları artış gösterdi.

*ABD enflasyon göstergelerinin en değerlilerinden biri olan çekirdek tüketici fiyatları endeksi Perşembe günü açıklanacak ve bu bilginin Haziran ayında evvelki aya nazaran yüzde 0.2 artması bekleniyor.

*National Australia Bank, Çarşamba günkü raporunda açıkladığı üzere, 2019 yılı için altın varsayımını ons başına 1,380 dolardan 1,400 dolara yükseltti.

*Altın takviyeli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları, Bloomberg’in derlediği datalara nazaran, Salı günü itibariyle 2,305.2 tona düştü, lakin hala 2013’ten bu yana en yüksek düzeyi yakınında.

 

Başa dön tuşu