Altın Powell’ın konuşması öncesi düşüşünü sürdürdü

Altın fiyatları, yatırımcıların nakdî gevşemeye ait işaretler araması ile birlikte, Fed Lideri Jerome Powell’ın bu hafta Kongre’de yapacağı kritik konuşma öncesi düşüşünü dördüncü güne taşıdı.

ABD’de geçen hafta açıklanan tarım dışı istihdam verisi güçlü bir ekonomiyi işaret etti ve piyasaların hala bir faiz indirimini fiyatlamalarına karşın, Fed’in ay sonundaki siyaset toplantısından ne beklenmesine ait kuşkuları artırdı. Powell Çarşamba ve Perşembe günü Kongre’de para siyaseti ve ABD iktisadının durumuna ait konuşma yapacak.

Spot altın yüzde 0.2 düşerek Singapur saati ile 09:46’da ons başına 1,392.17 dolara geriledi. Fiyatlar son üç günde yüzde 1.6 düştü.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Pazartesi günü yüzde 0.1 yükseldikten sonra fazla değişmedi.

Diğer kıymetli metallerden spot gümüş yüzde 0.2 düşerken, platin yüzde 1 ve palladyum yüzde 0.2 paha kaybetti.

Piyasada izlenecek değerli olaylar şöyle;

*Altın piyasası, traderlar ve yatırımcıların Fed’in ne vakit faiz indirimine gidebileceğini okumakta zorlanmaları ile bi,rlikte 2016 sonundan bu yana en büyük fiyat dalgalanmasını yaşıyor.

*Hedge fon yöneticileri, ABD Emtia Vadeli Süreçler Komitesi’nin haftalık datalarına nazaran, altında net uzun durum (yükseliş beklentisi ile açılan pozisyon) sayısını 21 ayın doruğuna çıkardı.

*Wall Street’te artan sayıda Döviz analisti, ABD Lideri Donald Trump’ın zayıf dolar için isteğinin sözlerin ötesine geçebileceğini ve dövize müdahale olabileceğini lisana getiriyor.

*Enflasyonun kıymetli ölçümlerinden biri olan çekirdek tüketici fiyatları endeksinin Haziran ayında evvelki aya nazaran yüzde 0.2 artması, manşet TÜFE’nin ise değişmemesi bekleniyor. ABD’de bu datalar Perşembe günü açıklanacak.

 

Başa dön tuşu