Altın güçlü ABD verileri sonrası kaybını korudu

Altın fiyatları, ABD’de beklenenden daha âlâ çıkan ekonomik bilgilerin Fed’in bu ayki toplantıda beklenen faiz indiriminden sonra izleyeceği para siyaseti yoluna ait kuşkuları artırmasının akabinde kaybını korudu.

ABD’de perakende satışlar ve sanayi üretimi haziran ayında beklenenden daha yi çıktı ve istikrarlı ekonomik büyümenin devam ettiğinin altını çizdi. Fed Lideri Jerome Powell, Salı günü yaptığı konuşmada, merkez bankasının ABD büyümesine yönelik aşağı taraflı riskleri “dikkatle izlediğini” ve büyümeyi sürdürmek için uygun hareketi yapacağını söyleyerek geçen hafta Kongre’de yaptığı konuşmalardakine benzeri yorumlarda bulundu.

Spot altın, Salı günü yüzde 0.6 düştükten sonra yüzde 0.1 daha gerileyerek Singapur saati ile 12:49.2da ons başına 1,405.24 dolara indi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi Salı günü yüzde 0.4 tırmandıktan sonra fazla değişmedi.

Vanguard Markets idari ortağı Stephen Innes, hazırladığı notta, “ABD’de ekonomik bilgilerin bu ay güçlü çıkmasının daha az güvercin Fed manasına geldiği yolunda bir spekülasyon var ve şayet Fed Temmuz’da faiz indirimine giderse, bu bir seferliğine olacak biçiminde kimi kuşkular de artıyor,” dedi ve “Güçlü ABD iktisadına ait haberler Fed’in bu ayki toplantıda 50 baz puanlık indirime gidebileceğine ait beklentileri azalttı ve bu da altını kısa vadede olumsuz etkileyecektir” değerlendirmesinde bulundu.

Diğer pahalı metallerden, spot gümüş yüzde 0.3 yükselirken, platin yüzde 0.1 kıymet kazandı ve palladyum yüzde 0.3 düştü.

Piyasada izlenecek kıymetli olaylar şöyle;

*ABD Lideri Donald Trump, Çinli mevkidaşı Xi Jinping ile geçen ay gerçekleştirdiği toplantıda ticaret savaşında ateşkes muahedesine vararak ek vergi uygulamama taahhüdünde bulunduktan sonra, isterse Çin mallarına ek tarife getirebileceği tehdidini tekrarladı.

*Kazakistan, Rusya ve Türkiye, IMF bilgilerine nazaran, Haziran ayında altın varlıklarını artırdı.

*SkyBridge Capital, altının Fed’in faiz indirimlerine gitmesi ile birlikte daha da yükselebileceğini kaydetti ve 2011’de altından çıktıktan sonra birinci defa bu metale yatırım yapmayı değerlendirdiklerini kaydetti.

 

 

Başa dön tuşu