Altın ABD istihdam verisi sonrası düşük kaldı

Altın fiyatları, ABD’de Cuma günü açıklanan dataların istihdamın ekonomistlerin iddialarının tümünden daha fazla arttığını göstermesi ve yatırımcıları Fed’in faiz indirimlerine ait izleyeceği yola ait beklentileri tekrar gözden geçirmeye yöneltmesinin akabinde kayıplarını korudu.

ABD’de tarım dışı istihdam, Mayıs ayında 72,000 artarak hayalkırıklığı yaratmasının akabinde Haziran ayında 224,000 ile güçlü bir artış gerçekleştirdi. Piyasada dikkatler, Fed Lideri Jerome Powell’ın Çarşamba ve Perşembe günü Kongre’de para siyaseti ve ABD iktisadının durumuna ait yapacağı konuşmalara çevrildi. Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) son toplantısının tutanakları da Çarşamba günü yayılanacak.

Spot altın, Cuma günü yüzde 1.2 düştükten sonra fazla değişmeyerek Singapur saati ile 12:36’da ons başına 1,399.23 dolarda kaldı.

Fiyatlar geçen hafta yüzde 0.7 düştü ve altı haftadır süren yükseliş serisini sonlandırdı.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, geçen hafta yüzde 0.7 yükseldikten sonra tayay seyretti.

Oanda Corp. kıdemli piyasa analisti Edward Moya, hazırladığı notta, “Altın fiyatlarında Fed’in faiz indirimine yönelik beklentilerin azalmasından kaynaklanan son periyottaki zayıflık, Avrupa ve Asya ekonomilerindeki zayıflığın önümüzdeki aylarda merkez bankalarını muhtemelen ek teşviklere yöneltecek olmasından ötürü süreksiz olmalı,” dedi ve “Fed muhtemelen ay sonunda faiz indirimine gidecek ve şayet Fed bunu bir kezliğine da yapmış olsa bile, Avrupa Merkez Bankası ve Çin Merkez Bankası ekonomilerini desteklemeye çok yakın” değerlendirmesinde bulundu.

Diğer bedelli metallerden, spot gümüş yüzde 0.3 yükselirken, platin yüzde 0.2 paha kazandı ve palladyum yüzde 0.3 düştü.

Piyasada izlenecek değerli olaylar şöyle:

*ABD Lideri Donald Trump, Fed konseyine iki aday gösterdiği ve bunlardan birini de Jerome Powell’ın yerine muhtemelen lider olarak düşünmeye hazırlandığı devirde, haftasonunu, Fed’i faiz indirimine gitmemekle eleştirerek, başladığı üzere bitirdi.

*Avrupalı güçler, İran’dan uranyum zenginleştirmesi konusunda 2015 nükleer mutabakatında belirlenen sonları aşmamasını istedi, lakin yaptırımlar konusunda bir tehdit getirmedi.

*Altın dayanaklı exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları, Bloomberg’in derlediği datalara nazaran, 2,306.3 tona geriledi.

 

 

Başa dön tuşu