Altın 8 yılın en uzun haftalık kazanç serisine yöneldi

Altın fiyatları, yatırımcıların Fed’in faiz konusunda izleyeceği yola ait ipuçları vermesi beklenen kritik ABD istihdam raporu için geri sayıma geçmeleri ile birlikte, 2011’den bu yana en uzun haftalık yarar serisini gerçekleştirmeye yöneldi.

Altın, iktisatta yavaşlama işaretleri ile birlikte ABD merkez bankası Fed’in daha gevşek bir para siyasetine döneceği beklentisi ile yükselişini yedinci haftaya taşıdı. ABD’de Cuma günü TSİ 15:30’da açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisinin Haziran ayında 160,000 artması bekleniyor. Bilgi bu türlü çıkarsa, evvelki ayki 75,000’lik artışın üzerinde, lakin geçen yılın birebir periyodunun altında bir düzeyde gerçekleşmiş olacak.

Melbourne’de Pepperstone Group Ltd. araştırma müdürü Chris Weston, “Fed’in bir sonraki toplantıda faiz indirimine gideceğine ait görüşünü değiştirmesi için istihdam verisinin ‘mutlaka çok güçlü’ çıkması gerek” dedi. Düşük faizler altın için destekleyici bir öge.

Altın, önde gelen iktisatların merkez bankacılarının daha güvercin bir tavır takınmaları ve ticaret tansiyonlarının de inançlı liman alımlarını desteklemesi ile birlikte altı yılın en yüksek düzeyi yakınında seyrediyor. Emektar yatırımcı Mark Mobius, metale dayanak veren faktörler ortasında düşük faizleri de göstererek, altının 1,500 dolar düzeyine çıkabileceğini kaydetti. Altın takviyeli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları 2013’ten bu yana en yüksek düzeyi yakınında seyrediyor.

“Altına oyun olarak bakıyorlar”

Weston, Cuma günü Sydney’de Bloomberg TV’ye verdiği mülakatta, “İnsanlar açık bir biçimde altına gerçek faizler üzerine bir oyun olarak bakıyor,” dedi ve “İnsanlar, merkez bankası gevşemesinin bu açık yolundan yararlanacağız görüşü üzerinde duruyor. Portföyünün yüzde 5 ila 10’unu altına ayır formundaki eski klişe bir müddetliğine geçerliydi ve bu hisse artık biraz daha artırılabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Spot altın yüzde 0.6 yükselerek ons başına 1,424.30 dolara kadar çıktıktan sonra Singapur saati ile 14:08’de 1,414.79 dolara geldi. Fiyatlar bu hafta yüzde 0.3 yükseldi. Altın 25 Haziran’da 1,439.21 dolar ile 2013’ten bu yana en yüksek düzeyini gördü.

Dolar göstergesi, üç günlük düşüşün akabinde yatay seyretti. ABD Lideri Donald Trump , hem Avrupa hem de Çin’i, ticarette rekabetçi üstünlüğü yakalamak için para ünitelerini zayıflatmakla suçlamış ve doların güçlü seyri konusunda tekraren şikayetini lisana getirmişti. ABD Lideri ayrıyeten Fed’i faiz indirimine gitmemekle itham etmişti.

Weston, “Şu anda sahiden de cazip olduğunu söyleyebileceğiniz bir G-10 para ünitesi var mı?” dedi ve “Sanmıyorum ki olsun ve altın bu yıkık dökük komşulukta en âlâ mesken üzere. ABD dolarının yavaş bir formda kıymet kaybedeceği bir noktaya geliyoruz” formunda görüş bildirdi.

Jeopolitik tansiyon yüksek kalmaya devam ediyor. Ticaret savaşında geçen haftasonu ateşkes ilan edilmesine rağmen, Çin, muahedeye varmak için bir şart olarak, ABD’nin Çin mallarına koyduğu tüm ek vergileri kaldırması konusundaki ısrarını sürdürüyor.

Buna ek olarak, İngiltere, Avrupa ve ABD’nin Suriye’ye uyguladığı yaptırımları ihlal ettiği gerekçesiyle, Cebelitarık açıklarında bu ülkeye petrol taşıyan dev bir İran petrol tankerine el koydu.

Diğer kıymetli metallerden, spot gümüş yüzde 0.3 düşerken, platin yüzde 0.2 yükseldi ve palladyum yatay seyretti.

 

 

Başa dön tuşu