Altın 2016’dan beri en büyük aylık kazancına yöneldi

Altın fiyatları, ABD ve Çin devlet liderlerinin Cumartesi günü gerçekleştireceği piyasalarca yakından izlenen toplantı öncesi rallisini sürdürdü ve 2016’dan bu yana en büyük aylık yararını gerçekleştirmeye yöneldi.

Fiyatlar, para siyasetlerinin gevşetileceğine ait beklentiler, artan jeopolitik tansiyon ve ABD-Çin ticaret savaşı ortamında yavaşlayan global büyüme ile bi,rlikte 2013’ten bu yana en yüksek düzeyine tırmandı. ABD Lideri Donald Trump ve Çin Devlet Lideri Xi Jinping ortasında gerçekleştirilecek toplantı, ticaret uyuşmazlığı konusundaki sonraki adımları belirleyebilir.

altındaki yükselişler, Fed’in faiz indirimleri için kapıyı açması ve ortalarında Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) da olduğu öteki merkez bankalarının da daha güvercin bir tavır takınması sonrası geçen hafta sürat kazandı. Bu ralli, ABD ile İran ortasındaki tansiyonun artması ve ticaret uyuşmazlıklarının global büyümeyi olumsuz etkilediğine ait telaşlarla daha da güçlendi. Faiz indirimine gidileceğinin açıkça işaret edilmesi ve dolardaki zayıflama, CMC Markets Asia Pacific Pty baş piyasa stratejisti Michael McCarthy’ye nazaran, altın için kıymetli destekleyici faktörler.

McCarthy, “Tahvil ve pay senetlerinin yüksek ve telaş verici düzeylerde olması öteki bir faktör. Ticaret uyuşmazlıklarına ait kaygılar da o denli,” dedi ve “Altın için kritik düzeyler 1,380 ve 1,430 dolar. Bu düzeylerin rastgele birinin kırılması kısa vadede taraf için işaret verecektir. Şayet Trump-Xi toplantısı verimli geçmezse, gelecek hafta 1,430 dolar düzeyinin test edi,ldiğini görebiliriz” değerlendirmesinde bulundu.

Spot altın yüzde 0.9 yükselerek Singapur saati ile 10:06’da ons başına 1,422.24 dolara çıktı ve bu ay yüzde 9 ile Şubat 2016’dan bu yana en büyük aylık karına yöneldi. Fiyatlar Salı günü 1,439.21 dolar ile 2013’ten bu yana en yüksek düzeyini gördü. Bloomberg’in derlediği bilgilere nazaran, altın takviyeli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları 2013’ten bu yana en yüksek düzeyinde ve bu ay Haziran 2016’dan bu yana en büyük aylık artışını yaptı. Dolar göstergesi bu ay yüzde 1.6 geriledi.

Diğer bedelli metallerden, spot gümüş yüzde 0.5 yükselirken, platin yüzde 0.5 ve palladyum yüzde 0.8 kıymet kazandı.

Başa dön tuşu