Almanya’dan Facebook’a 2 milyon euro ceza

Federal Adalet Dairesinden yapılan yazılı açıklamada, Ağ Uygulama Maddesi’ni ihlal etmesi nedeniyle Facebook’a 2 milyon euro ceza kesildiği belirtildi.

Açıklamada, Ağ Uygulama Maddesi’nin ihlalinin yanı sıra nefret paylaşımlarının bildiriminde de şeffaf davranılmadığı kaydedildi.

Almanya Adalet Bakanı Christine Lambrecht de bahse ait yaptığı açıklamada, cezayı savunarak, ”Cinayet davetleri, hakaret, nefret, halk ortasında kin ve nefret yayma, bunlar tabir özgürlüğünün tarifi olamaz. Bunlar kışkırtıcı, marjinalleştirici ve ziyan verici olan, cezalandırılabilir tavırlardır.” değerlendirmesinde bulundu.

Lambrecht, ceza hukukunun başladığı yerde söz özgürlüğünün sona ermesinin internet ortamı için de geçerli olduğunu vurgulayarak, açıklamasına şöyle devam etti:

”Dijital platformlar, sayfalarında yayınlanan içerikten sorumludur. Facebook’un ‘topluluk standartları’ Alman hukukuna uymuyor. Kullanıcılar rahatsız edici içerikleri bildirdiğinde, bu şikayetlerin toplanması ve işlenmesi Ağ Uygulama Maddesi’ne uygun olmalıdır. Hata içeriğine karşı çabada hiçbir şey saklı kalmamalıdır. Facebook’tan şeffaflık ve yasal gerekliliklere açık formda bağlı olmasını bekliyorum.”

Cezaya Facebook’un itiraz hakkı bulunuyor.

Başa dön tuşu