Almanya’da ZEW beklentiler endeksi Temmuz’da sert geriledi

Almanya’da Salı günü açıklanan bilgilere nazaran Almanya’nın ekonomik görünümüne yönelik yatırımcı inancı arka arda üçüncü ayda da geriledi. Süregelen global ticaret gerginliğinin büyüme ivmesi üzerindeki baskısını sürdürüyor.

ZEW ekonomik beklentiler endeksi Temmuz ayında beklenenden fazla geriledi. Buna nazaran Avrupa’nın en büyük iktisadına yönelik gelecek altı aya ait yatırımcı beklentileri göstergesi eksi 21.1’den eksi 24.5’e geriledi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi eksi 22 idi.

Cari şartlar endeksi eksi 1.1 oldu. Gösterge 2010 yılından beri birinci sefer sıfırın altına geriledi. Beklenti 5.0, evvelki data 7.8 idi.

“Almanya iktisadı 2. çeyrekte daralabilir”

Almanya bir yıldan uzun bir mühletten bu yana imalat dalında düşüş trendine saplanmış durumda ve son sayılar da bilakis bir durumu işaret etmiyor. Almanya Merkez Bankası Bundesbank, ülke iktisadının yılın ikinci çeyreğinde daralacağını varsayım ediyor.

Ayrıca gerçekleştirilen bir yatırımcı anketi de Almanya iktisadı için ufukta görünen resesyonun kaçınılmaz olduğunu işaret ediyor. Sentix‘in Almanya için hazırladığı cari şartlar ve beklentiler endeksi yaklaşık on yılın en düşük düzeyine geriledi.

Euro Bölgesi göstergesi ise 2014’ten beri en düşük düzeyinde bulunuyor.

Başa dön tuşu