Almanyada yıllık enflasyon Haziran’da %1,6 oldu

Almanya Federal İstatistik Ofisi’nin (Destatis) en son bilgilerine nazaran, ülkede TÜFE, geçen ay 2018’in tıpkı devrine kıyasla yüzde 1,6 artış kaydetti.

Ülkede yıllık enflasyonun, ECB’nin tüm Avro Bölgesi için hedeflediği yüzde 2’ye yaklaşması dikkati çekti. TÜFE, mayıs ayında geçen yılın birebir ayına nazaran yüzde 1,4 ve nisan ayında da yüzde 2 artış göstermişti.

Destatis, tatil paket cins fiyatlarındaki yükselişin enflasyonun haziranda artmasına sebep olduğunu kaydetti. Paket çeşit fiyatları mayısta takvim tesirinden ötürü geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 9’luk gerileme kaydederken, haziranda yüzde 6,1 artış gösterdi.

Almanya’da enflasyon, aylık bazda ise yüzde 0,3 artış kaydetti. En son datalar, daha evvel yayımlanan öncü dataları teyit etti.

Talep ve arza nazaran farklılık gösteren güç eserlerinin fiyatı, 2018’in haziran ayına nazaran yüzde 2,5 daha yüksek oldu. Elektrik fiyatları, geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 3,4, motor yakıt fiyatları yüzde 1,2 ve doğal gaz fiyatları yüzde 4,1 arttı.

Enerji fiyatları hariç tutulduğunda, Almanya’da geçen ay yıllık enflasyon yüzde 1,6 oldu. AB uyumlu öncü TÜFE, aylık bazda yüzde 0,1 artıştan yüzde 0,3 artış, yıllık bazda yüzde 1,3 yükselişten yüzde 1,5 yükseliş olarak revize edildi.

Ülkede besin fiyatları, geçen yılın haziran ayına kıyasla yüzde 1,2’lik artış gösterdi. Zerzevat fiyatlarının yüzde 9,6 ve balık eserlerinin yüzde 3 artması dikkati çekti.

Hizmetlere yönelik maliyetlerde yüzde 1,9, çıplak kira fiyatlarında yüzde 1,4 ve tren biletlerinde yüzde 3,6 artış oldu.

Başa dön tuşu