Almanya’da sanayi üretimi Kasım’da beklentinin gerisinde kaldı

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), sanayi üretimine ait Kasım ayı süreksiz bilgilerini açıkladı.

Buna nazaran, mevsimsellik ve takvim tesirinden arındırılmış sanayi üretimi, Kasım’da bir evvelki aya kıyasla yüzde 0,2 arttı.

Piyasalarda sanayi üretimine ait beklenti yüzde 0,3 artması istikametindeydi.

Destatis açıklamasında, güç ağır sanayi kollarında da Kasım’da üretimin Ekim ayına nazaran yüzde 0,2 arttığı belirtildi.

Enerji ağır sanayi üretimi yıllık 12,9 geriledi

Kasım 2021 ile karşılaştırıldığında, Kasım 2022’de güç ağır sanayi üretiminin takvim tesirinden arındırılmış olarak yüzde 12,9 gerilediği gözlendi.

Bu ortada, yüzde 0,1 düşüş olarak açıklanan Ekim ayı sanayi üretimi verisi de yüzde 0,4 artış olarak revize edildi.

Veriler, Kasım’da evvelki aya kıyasla güç ve inşaat hariç sanayi üretiminin yüzde 0,5 arttığını ortaya koydu. Kelam konusu periyotta sanayi üretimi içerisinde sermaye malı üretimi yüzde 1,1 ve orta malı üretimi yüzde 1,1 arttı.

Kasım’da tüketim malları üretiminde yüzde 1,5 ve sanayi dışında inşaat üretiminde bir evvelki aya nazaran yüzde 0,5 düşüş görüldü. Güç üretimi düzeyinde ise yüzde 3 artış kaydedildi.

Almanya İktisat ve İklimi Muhafaza Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise geçen yılın dördüncü çeyreğine zayıf bir başlangıcın akabinde Kasım ayında sanayi üretiminin istikrar kazandığı belirtildi.

Önümüzdeki aylarda, materyal kıtlığının yavaş yavaş sona ermesinin sanayi üretimini destekleyeceği tabir edilen açıklamada, zayıf sipariş alımı ve soğuyan global iktisat nedeniyle birinci çeyrekte endüstrinin üretim görünümü ölçülü kalmaya devam ettiği kaydedildi.

Talep zayıfladı

Öte yandan, Almanya’nın imalat dalı, global ekonomik yavaşlamanın ortasında zayıflayan talep nedeniyle son aylarda azalan siparişlerle uğraş ediyor.

Sanayide Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle gaz kıtlığı tehdidi kıymetli ölçüde hafiflese de yüksek güç maliyetleri, yüksek enflasyon ve belgisiz ekonomik görünüm kesim için karşıt rüzgarlar oluşturuyor.

Uzmanlar, azalan siparişlerin, gereç kıtlığı nedeniyle tamamlanmayan siparişler biriktiğinden şimdilik Alman iktisadı için önemli bir tehdit oluşturmadığını lakin yıl sonunda yahut 2024’ün başında gerçek zorluklara neden olacağını tabir ediyor.

Başa dön tuşu