Almanya, ilk özel yüzer LNG terminalini açtı

Almanya’nın Baltık Denizi kıyısındaki Lubmin bölgesinde birinci özel dal tarafından finanse edilen yüzer LNG Depolama ve Gazlaştırma Ünitesi (FSRU), Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Mecklenburg-Vorpommern Eyaleti Başbakanı Manuela Schwesig ile Almanya İktisat ve İklimi Müdafaa Bakanlığı Parlamento Sekreteri Michael Kellner’in iştirakiyle hizmete açıldı.

Scholz, açılışta, “Bu kışı atlatıyoruz. Gaz arzı kesintiye uğramadı ve Almanya’nın her yerinde, birçok kişinin uzun müddettir arzda endişelenmesinden farklı olarak gaz tedarikini sağlayabiliyoruz” sözünü kullandı.

Alman hükümetinin, güç arzını teminat altına almak için ağır eforlarına ve global piyasalarda doğal gaz fiyatlarının düştüğüne işaret eden Scholz, “Almanya’da da bir ekonomik kriz gerçekleşmedi” dedi.

Gaz tedarik güvenliği değerli siyasi önceliklerinden biri

Bölgede Rusya-Ukrayna Savaşı’na ait telaşlar güç kaynakları üzerinde baskı oluşturmaya devam ederken, Alman hükümeti, bu kış endüstrinin çarklarının dönmesi, ışıkların açık, konutların sıcak kalmasını sağlamak için çabalıyor.

Alman hükümeti, Moskova’nın Kuzey Akım 1 doğal gaz boru sınırı üzerinden gaz akışını durdurma kararının tetiklediği güç kriziyle çaba ederken, Scholz, kelam konusu savaşın akabinde Alman hükümetinin ülkede birinci LNG terminallerini süratle inşa etmeye karar verdiğini duyurdu.

Almanya’nın bir dizi LNG ithalat terminali inşa etme gayretleri, Rusya’nın Avrupa’ya gaz arzını azaltmasının akabinde ağırlaştı.

Rekor yüksek gaz fiyatlarına karşın Alman hükümetinin gaz depolama tesislerini doldurmak ve LNG ithalat altyapısını kurmak için ivedi etmesiyle, gaz tedarik güvenliği Almanya’nın en değerli siyasi önceliklerinden biri oldu.

Tesis, yıllık 5 milyar metreküp LNG’yi gaza dönüştürecek

İlk özel kesim LNG terminalinin açılması, Almanya’nın alternatif doğalgaz kaynakları bulma planlarında bir kilometre taşı olarak değerlendirildi.

Yerel idarelerden onay alması 3 hafta geciken Lubmin yüzer LNG terminali, “yüzer depolama ve tekrar gazlaştırma ünitesi” ismi verilen özel donanımlı “NEPTUNE” isimli bir gemiyi içeriyor.

LNG ithalat terminali olarak hizmet verecek olan yeni tesis, yıllık 5 milyar metreküp sıvılaştırılmış doğalgazı gaz haline dönüştürme kapasitesine sahip bulunuyor.

Yüzer terminalin, Almanya’nın Rusya’dan tedarik eksikliğinden kaynaklanan gaz arzındaki boşluğu kapatmaya yardımcı olması amaçlanıyor.

Almanya’nın doğalgaz muhtaçlığının üçte birini karşılayabilecek

Deutsche ReGas tarafından işletilen Lubmin tesisi, Almanya’daki operasyonel durumdaki ikinci FSRU tabanlı terminal özelliğini taşıyor.

Alman güç şirketi Uniper ve ortaklarının Wilhelmshaven’da Almanya’nın birinci FSRU tabanlı LNG tesisi, 17 Aralık 2022’de hizmete açılmıştı.

2 FSRU gemisinin bu yıl içinde Aşağı Saksonya’daki Wilhelmshaven’da ve Schleswig-Holstein’daki Brunsbüttel’de faaliyete geçmesi planlanıyor. Stade kentine de 2023’ün sonuna kadar bir FSRU yerleştirilecek.

Almanya İktisat ve İklimi Müdafaa Bakanlığına nazaran, kelam konusu LNG terminalleri Almanya’nın doğalgaz muhtaçlığının üçte birini karşılayabilecek.

Almanya, Rusya’nın gaz gönderimini kısıtlamasının akabinde kömüre döndü

Almanya’nın güç kıtlığını tedbire teşebbüsü tıpkı vakitte kömür yakıtlı elektrik santrallerinin tekrar etkinleştirilmesinin yanı sıra Almanya’nın kalan üç nükleer santralinin ömrünün uzatılmasını da içeriyor.

2045’e kadar karbon nötr olma gayesi bulunan Almanya, daha evvel 2038’de kömürle çalışan termik santralleri kapatmayı hedeflediğini açıklamış ve 2021’de birtakım santral işletmecileriyle muahede sağlayarak bu tarihi 2030’a çekmişti.

Kömürden elektrik üretiminin sonlandırılması için hedeflenen tarihi 2038’den 2030’a çekmek, Alman koalisyon hükümetinin geçen yıl temel seçim vaatlerinden biriydi.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın Avrupa’da bir güç krizini tetiklemesinin akabinde bu maksadı tutturmak zorlaşırken, Rusya’dan doğal gaz alımını durduran Almanya, alternatif bir güç arzını teminat altına almak için yerli kömür sanayisine dönme kararı aldı.

Nükleer santralleri açık tutma kararı aldı

Bu süreçte Rusya’ya bağımlılığı azaltmak emeliyle Alman hükümeti, daha evvel kapatacağını açıkladığı nükleer santralleri de açık tutma kararı aldı.

Geçen yıl, Alman hükümeti, kömür ile çalışan kimi santralleri tekrar şebekeye bağlamak için harekete geçti ve kapatılması gereken birkaçının ömrünü uzattı.

Almanya, Rusya-Ukrayna Savaşı öncesi gereksinimi olan doğal gaz ve kömürün yarısından fazlasını, ham petrolün ise yüzde 34’ünü Rusya’dan ithal ediyordu.

Başa dön tuşu