Almanya, ihracatın yüzde 10’unu sırtladı

Avrupa ülkelerine ekonomik ve siyasi manada kalkan misyonu gören Almanya, yılın birinci yarısında Türkiye’den 7 milyar 443 milyon dolarlık eser ihraç ederek ülke dış satımının yüzde 10’unu karşıladı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) datalarına nazaran, Almanya, 2018’in ocak-haziran periyodunda en fazla ihracat yapılan ülkeler ortasında 7 milyar 443 milyon 10 bin dolarla birinci sırada yer aldı.

Yılın birinci yarısında, otomotivde 15 milyar 319 milyon dolarlık, kimyevi hususlar ve mamullerinde 9 milyar 989 milyon dolarlık, hazır giysi ve konfeksiyonda 8 milyar 728 milyon dolarlık dış satım gerçekleştirildi.

Söz konusu periyotta, çelikte 7,2 milyar dolar, elektrikte 5,4 milyar dolarlık, demirde 4,1 milyar dolarlık, dokumacılıkta 4 milyar dolarlık, makinede 3,8 milyar dolarlık, hububatta 3,3 milyar dolarlık, mobilyada 2,6 milyar dolarlık, iklimlendirmede 2,3 milyar dolarlık, madencilikte 2,1 milyar dolarlık, çimento ve mücevherde 1,7 milyar dolarlık, su eserleri ve savunmada 1,3 milyar dolarlık, halıda 1,2 milyar dolarlık ihracata imza atıldı.

Yaş meyve ve zerzevat, deri, fındık, meyve-sebze, kuru meyve, tütün, gemi ve yat, zeytin ve zeytinyağı, süs bitkileri ve öbür sanayi eserlerinde ise yılın birinci yarısında ihracat 1 milyon doların altında kaldı.

Böylece Almanya birinci yarıda Türkiye’den satın aldığı eser hacmi ile otomotiv sanayisi, kimyevi unsurlar ve hazır giysi dışında kalan 24 bölümün toplam dış satım fiyatını aştı.

Almanya’ya ihracatın yarısı, otomotiv ve hazır giysi sektörlerinden

Otomotiv, yılın birinci yarısında Almanya’ya en fazla ihracat gerçekleştiren bölüm oldu.

Bu periyotta otomotiv kesiminin Almanya’ya ihracatı 2 milyar 199,5 milyon dolar seviyesinde gerçekleşirken, kelam konusu sayı Almanya’yı otomotiv dalının en fazla ihracat gerçekleştirdiği ülke pozisyonuna taşıdı.

Almanya’nın Türkiye’den en fazla eser aldığı öbür dal ise hazır giysi ve konfeksiyon oldu. Dalın Almanya’ya ihracatı ise birinci yarıda 1 milyar 497,6 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.

Böylece Almanya’nın Türkiye’den ihracatının neredeyse yarısı, otomotiv ve hazır giysi bölümünden gerçekleşti.

İlk yarıda elektrik-elektronik bölümü 514,2 milyon dolarlık, demir ve demir dışı metaller bölümü 505 milyon dolarlık, kimyevi unsurlar ve mamulleri kesimi ise 458,6 milyon dolarlık eseri Almanya’ya ihraç etti.

Fındık eserlerinin 5’te 1’i Almanya’ya

Almanya’nın dallar bazında Türkiye’nin ihracatı içindeki tartısına bakıldığında, fındık ve mamulleri kesiminin eserlerinin yüzde 20,2’sini Almanya’ya ihraç ettiği görüldü. Bu da fındık eserlerinin 5’te 1’inin Almanya’ya gittiğini ortaya koydu.

Hazır giysi ve konfeksiyon kesiminin ihracatının yüzde 17,2’sinin gerçekleştirildiği Almanya, otomotivde ise ülke ihracatının içinde yüzde 14,4’lük bir hisseye sahip…

Tüm bu datalar birlikte değerlendirildiğinde, Almanya’nın ülke ihracatında uygun bir pozisyona sahip olduğu görülürken, birinci yarıda 2018’in birebir devrine kıyasla dış satım hacminin yüzde 7,8 azaldığı dikkati çekti.

Öte yandan Almanya’ya gerçekleştirilen ihracatın 27 kesimden 19’unda azaldığı görüldü. Yıllık bazda Almanya’ya ihracatta en fazla düşüş yüzde 57,4’le gemi ve yat, en büyük artış ise yüzde 146,9’la tütün kesimlerinde gerçekleşti.

 

 

Başa dön tuşu