Alman şirketlerinden 2023’te daralma öngörüsü

IW, 2 bin 500 Alman firma ile gerçekleştirdiği 2023’e yönelik beklenti anketinin sonuçlarını açıkladı. Ankete nazaran, Almanya’daki şirketlerin yüzde 39’u ticari faaliyetlerinde bu yıl düşüş bekliyor.

Şirketler, buna sebep olarak yüksek güç maliyetleri, tedarik zinciri sıkıntıları ve Ukrayna’da devam eden savaşı gösterdi.

Söz konusu ankete katılan şirketlerin sırf yüzde 32’si mevcut iş durumlarını bir yıl öncesine nazaran daha yeterli olarak değerlendirirken, mevcut durumu daha makûs durumda olduğunu aktaran şirketlerin oranı ise bir evvelki yıla kıyasla üçte birlik bir artış gösterdi.

IW raporunda, ”İnşaat kesiminde önemli bir resesyon öngörülüyor ve endüstride de karamsarlar hakim. 2023 yılına ait üretim beklentilerindeki bozulma tüm ekonomik alanlarda çabucak hemen tıpkı oranda gözlemlenebilmektedir.” denildi.

Raporda, “İçinde bulunulan kış döneminde doğalgaz zahmeti yaşanma riski 2022 yazındaki kadar mevcut değil ve o vakitten bu yana güç fiyatları da geriledi. Lakin fiyatlar hala yüksek düzeyde kalıyor ve üretim kesintileri önlenemez.” sözleri yer aldı.

Yüksek güç fiyatları, devam eden tedarik derdi, alışılmışın dışında yüksek faiz Alman şirketlerin faaliyetlerini olumsuz etkilerken, ankete nazaran, imalat dalında faaliyet gösteren şirketlerinin yüzde 39’u 2023’e karamsar, yüzde 28’i optimist beklentilerle bakıyor.

Öte yandan, Almanya’nın imalat kesimi, global ekonomik yavaşlamanın ortasında zayıflayan talep nedeniyle son aylarda azalan siparişlerle uğraş ediyor.

Sanayide Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle gaz kıtlığı tehdidi kıymetli ölçüde hafiflese de yüksek güç maliyetleri, yüksek enflasyon ve meçhul ekonomik görünüm bölüm için aykırı rüzgarlar oluşturuyor.

Uzmanlar, azalan siparişlerin, materyal kıtlığı nedeniyle tamamlanmayan siparişler biriktiğinden şimdilik Alman iktisadı için önemli bir tehdit oluşturmadığını fakat yıl sonunda yahut 2024’ün başında gerçek zorluklara neden olacağını söz ediyor.

Başa dön tuşu