Alman ekonomisi 2022’de yüzde 1,9 büyüdü

Almanya Federal İstatistik Ofisi’nin (Destatis) açıkladığı datalara nazaran, Almanya’nın GSYH’si piyasa beklentilerinin üzerinde 2022 yılında yüzde 1,9’lık artış kaydetti. Böylelikle Alman iktisadı güç krizi nedeniyle 2021’deki yüzde 2,6 büyümenin üzerine çıkamadı. Piyasa beklentisi iktisadın geçen yıl yüzde 1,8 büyümesi istikametindeydi.

Destatis Lideri Ruth Brand, mevzuya ait değerlendirmesinde, 2022’de Almanya’daki genel ekonomik durumun Ukrayna’daki savaşın sonuçlarından ve çok yüksek güç fiyat artışlarından etkilendiğini belirterek, “Ciddi materyal kıtlığı, kovid-19’un tesiri, yükselen fiyatlar ve nitelikli personel külfetine karşın Alman iktisadı 2022’de uygun performans göstermeyi başardı” sözünü kullandı.

GSYH’nin 2022’de, kovid-19 krizinin başlamasından evvelki yıl olan 2019’a nazaran yüzde 0,7 daha yüksek olması dikkati çekti.

Yüzde 7,9’luk rekor enflasyon nedeniyle satın alma gücünde yaşanan kayba karşın geçen yıl yüzde 4,6 artan tüketici harcamaları Almanya’nın 2022’deki büyümesinin gerisindeki ana itici güç oldu.

Kamu harcamaları yüzde 1,1 artarken, inşaat harcamaları artan borçlanma maliyetleri ve teslimat darboğazları nedeniyle yüzde 1,6 azaldı. İhracat yüzde 3,2 ve ithalat yüzde 6,7 arttı.

Ayrıca şirketler geçen yıl makine ve araç üzere ekipmanlara yüzde 2,5 daha fazla yatırım yaptı.

Alman devlet bütçesi arka arda üç yıldır “kırmızıda”

Destatis bilgilerine nazaran, Almanya’da istihdam, geçen yıl bir evvelki yıla nazaran 589 bin artarak 45,6 milyon şahsa yükseldi.

Almanya’daki yükselen faizler, geçen yıl hazinenin yüksek bütçe açığına neden oldu. Federal devlet, eyaletler, belediyeler ve toplumsal sigortalar 2022’yi 101,6 milyar euro (2021’de 134,3 milyar euro açık) açıkla kapattı. Bütçe açığı ülkenin GSYH’sinin yüzde 2,6’sına denk geldi. 2022’de Alman kamu bütçesinin arka arda 3 yıldır “kırmızıda” olması dikkati çekti.

Uzmanlar, Rusya-Ukrayna savaşının genişlemesinin ve Almanya’nın en değerli ticaret ortağı Çin’de tedarik zincirlerinin yine aksamasına yol açabilecek mevcut kovid-19 dalgasının Alman iktisat için riskler ortasında yer aldığını belirtiyor.

Almanya’da yıllık enflasyon ise düşen güç fiyatları ve hükümetin hane halkı güç faturalarını bir sefere mahsus ödemesi nedeniyle Aralık’ta arka arda düşüşünü ikinci aya taşıyarak yüzde 7,9 oldu.

Başa dön tuşu