Alman bakandan nükleer santral açıklaması

Wissing, Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesine yaptığı açıklamada, güç arzının istikrarlı ve daha uygun fiyatla nasıl sağlanacağı ve tıpkı vakitte iklim müdafaa amaçlarına nasıl ulaşılacağı konusunda uzmanların yanıtına muhtaçlık duyulduğunu belirtti.

Bu açıklamayla koalisyon hükümetindeki nükleer santraller ile ilgili tartışmayı yine alevlendiren Bakan Wissing, “Siyasi olarak bunu tartışmak istemiyorsak o vakit bilimsel olarak açıklığa kavuşturmamız gerekiyor.” sözünü kullandı.

Wissing, elektrikli arabaların bataryalarını şarj etmek için kömürden üretilen elektrik kullanıldığında iklimi korumak için hiçbir şey yapılmayacağına işaret ederek, “İnsanlar elektrikli araçların yalnızca değerli olmadığını, birebir vakitte iklim için de makus olduğunu görürse dönüşüm bir fiyaskoya dönüşür.” değerlendirmesinde bulundu.

Hür Demokrat Partili (FDP) Bakan Wissing, ülkesinin yenilenebilir gücün yaygınlaşması konusunda gereğince yol almadığını da kaydetti.

Sosyal Demokrat Partili (SPD) Federal Meclis Lideri Baerbel Bas ise, nükleer santrallerin ömrünün uzatılmasının tekrar tartışmaya açılmaması gerektiğini belirtti.

Bas, nükleer santraller konusunda pek çok sorunun bugüne kadar çözülemediğini belirterek, “Her şeyden evvel kimsenin istemediği nükleer atık konusu.” dedi.

Yenilenebilir gücün yaygınlaşmasının hızlandırılması gerektiğini söz den Bas, nükleer santrallerde ısrar etmenin yenilenebilir güç dönüşümü frenleyeceğini söyledi.

Almanya’da SPD, Yeşiller ve FDP’den oluşan koalisyon hükümetinde daha evvel nükleer santrallerin faaliyette bulunma müddeti konusunda tartışma yaşanmıştı.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, 17 Ekim’de ülkenin kalan 3 nükleer santralinin 15 Nisan’a kadar çalışır durumda tutulması talimatı vermişti.

Almanya, 2011’de Japonya’da yaşanan Fukuşima nükleer faciası sonrası nükleer enerjiyi terk etme kararı almıştı.

Söz konusu facia sonrası Alman hükümetinin çıkardığı nükleer güçten çıkış yasası uyarınca son üç nükleer güç santralinin de 2022 sonuna kadar kapatılması planlanıyordu.

Almanya, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Moskova’dan gelen güç arzındaki kesinti ve güç fiyatlarında yaşanan artıştan ötürü ülkedeki 3 nükleer santralin ömrünü 2023’ün ilkbaharına kadar uzatmıştı.

Başa dön tuşu