Alibaba/Evans: Ankara’daki görüşmeler, buluta yatırım konusunda bizi cesaretlendirdi

Alibaba Küme Lideri Michael Evans, Trenyol’da yaptıkları yatırım ve Hazine Bakanı Nureddin Nebati ile gerçekleştirildiği görüşme hakkında Bloomberg HT’nin sorularını yanıtladı.

Evans, Alibaba’nın Trendyol’daki hissesini yüzde 86,5’e kadar çıkarması hakkında yaptığı yorumda, yatırım yapmadan evvel “Bu kadar büyük bir operasyon için Türkiye yanlışsız yer mi? sorusunu sorduklarını söyledi. Türkiye’ye yatırım yaparken üç kıymetli noktaya odaklandıklarını lisana getiren Evans, birinci olarak Türkiye’nin coğrafik pozisyonunun elverişliliğine baktıklarını, ikinci olarak ülkedeki mevcut üretim tesislerini incelediklerini ve üçüncü olarak Türkiye’de bu işi yönetebilecek bir Türk takımının olup olmadığına baktıklarını söyledi. Evans ayrıyeten, şu an Trendyol’da Çinli bir çalışanın olmadığını ve şirketin büsbütün Türk önderler tarafından yürütüldüğünü söyledi.

Yatırım sırasında pazarın genel durumu hakkında konuşan Evans, şu tabirleri kullandı:

“Ben Türkiye’ye 5 yıl öne geldim ve hangi firma ile çalışacağıma baktığımda Trendyol o periyot oldukça küçüktü. Olukça muhafazakâr amaçlarla başladık zira küçük firmalar çok süratli da büyüyebilir birden de yok da olabilir. Biz bu yüzden idare grubuna ve iş fırsatına yoğunlaştık. Akabinde mümkün olduğu kadar süratli büyümeleri için onları teşvik ettik.”

“5 yıl evvel Türkiye’ye girdiğimizde küçük bir pazar vardı”

“Alibaba’nın küresel büyüme stratejisi içerisinde Trendyol’un ve Türkiye’nin kıymeti nedir?” sorusunu cevaplayan Evans, “Türkiye, hem Avrupa’ya hem de Ortadoğu’ya yakın, bu bize hem stratejik avantaj veriyor. Trendyol’un stratejisini beğeniyorum. 5 yıl evvel Türkiye’ye girdiğimizde birkaç farklı oyuncu vardı. Küçük bir pazardı ve az sayıda rekabet edeceğimiz firma vardı. Artık rakiplerin birçok büyüdü, kimileri Trendyol üzere daha süratli büyüdü lakin biz rekabetin yeterli olduğunu düşünüyoruz. Zira biz rakiplerimizden bir şeyler öğreniyoruz.” dedi.

“Trendyol’un Türk hükümetinden önemli takviye alacağı hissine kapıldım”

Evans, 6 Ocak 2022 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ile gerçekleştirdiği toplantı hakkında yaptığı değerlendirmede, Ankara’daki görüşmelerin “çok verimli” olduğunu ve kısa bir vakitte bir çok bireyle görüşme fırsatı yarattığını söyledi. Toplantının sonucu hakkında yorum yapan Evans şöyle devam etti:

“Bizim de üzerinde çalışmak istediğimiz birçok değerli proje var. Ben Trendyol’un Türk hükümetinden önemli takviye alacağı hissine kapıldım. Toplantılar, altyapı ve bulut bilgi sürecinde ileriye dönük yatırımlar yapmamız için bizi cesaretlendirdiğini düşünüyorum.”

Alibaba Trendyol’daki hissesini yüzde 86,5’e çıkarmıştı

Alibaba, 2018 yılında 728 milyon dolarlık yatırımla Trendyol’un yaklaşık yüzde 75’ini bünyesine katmıştı. Çinli e-ticaret devi Alibaba Group, 2018 ve 2020 yıllarında yapılan sermaye artırımlarının akabinde 24 Mart 2021 tarihinde yapılan 350 milyon dolarlık sermaye artımı ile şirketteki hissesini yüzde 86,5’e kadar çıkarmıştı.

Başa dön tuşu