Ali Babacan AK Parti’den istifa etti

Yeni parti hazırlığında bulunduğu argüman edilen Ali Babacan, AK Parti kurucu üyeliğinden istifa dilekçesini genel merkeze ulaştırdığını duyurdu.

AK Parti’nin kurucu isimlerinden biri olan Ali Babacan, AK Parti’den 22., 23., 24. ve 26. Periyot Ankara Milletvekili olmuştu.

58. ve 59. hükümetlerde “Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı” yapan Babacan, 60. hükümette 1 Mayıs 2009’a kadar “Dışişleri Bakanı” olarak vazife aldı ve Mayıs 2005 – Ocak 2009 ortasında Avrupa Birliği’ne tam üyeliği konusunda başmüzakerecilik vazifesinde bulundu. 1 Mayıs 2009’da gerçekleştirilen kabine değişikliğinde “Başbakan Yardımcısı” olarak atandı. 61. ve 62. hükümetlerinde de “Başbakan Yardımcılığı” yaptı.

ALİ BABACAN’DAN AÇIKLAMA

Babacan’ın yaptığı açıklamanın tamamı şöyle: 

“Ağustos 2001 tarihinde kurucu üyesi olduğum Adalet ve Kalkınma Partisi’nden 14 yıl MKYK üyeliği yaptım. 3 Kasım 2002 seçimlerinden sonra 13 yıl Bakanlar Konseyi Üyesi oldum. Bu mühlet içerisinde ülkemizin elde ettiği büyük başarılara katkı vermekten onur duydum.

Görevde olduğum periyotlarda partinin kuruluş prensip ve pahalarını hem ülkemizde hem de dünyada inanarak savundum. Türkiye’nin tarihi dönüm noktalarında, doğruları için verilen büyük gayretlerin şahsen içinde olmak benim için onur oldu.

Son yıllarda ise pek çok alanda yapılan uygulamalar ile inandığım prensip, bedel ve fikirler ortasında derin farklılıklar oluştu. Aklen ve kalben bir ayrışma yaşadım.

Aynı süreçte Türkiye yeni sınamalarla karşı karşıya kaldı. Dünya süratle değişti. Ülkemizde ise parlak bir gelecek vaat eden, apayrı beklentileri olan, dinamik, yeni kuşaklarımız var artık.

İçinde bulunduğumuz koşullarda, Türkiye için orijinal bir gelecek vizyonuna muhtaçlık vardır. Ülkemiz için her alanda yanlışsız tahliller, yine düşünülmüş stratejiler, planlar, programlar gerekmektedir. Çok çeşitli kısımlarla yaptığımız istişareler de bunu teyit etmektedir.

Türkiye’nin bugünü ve geleceği için yeni bir çalışma başlatmak kaçınılmaz hale gelmiştir. Ben ve pek çok arkadaşım, bu türlü bir çalışma için büyük ve tarihi bir sorumluluk hissetmekteyiz. Bu süreçte birebir ahlaki ve toplumsal sorumluluğu hisseden çok sayıda beşerle tanışmış olmak da bizim için çok sevindirici olmuştur.

İnanıyorum ki, karşı karşıya olduğumuz problemlerin tahlili, fakat, temsil gücü yüksek ve geniş bir takım çalışmasıyla mümkün olacaktır. Beraberce çalışmak ve ortak aklı hedeflemek zorundayız. Çalışmalarımızın bağımsız ve özgür bir biçimde yapılması büyük değer taşımaktadır. Her bahiste beyaz sayfalarla işe başmak gerekmektedir.

Bu gerçekler dikkate alındığında Adalet ve Kalkınma Partisi kurucu üyeliğimin devam etmesi maalesef mümkün görünmemektedir. Bugün itibariyle istifa dilekçemi parti genel merkezine ulaştırdım.

Hepimizin hedefi ülkemizin prestijini yükseltmek, halkımızın refah ve memnunluğunu artırmak, Türkiye’yi hak ettiği hoş bir geleceğe ulaştırmaktır. İnsan hakları, özgürlükler, ileri demokrasi ve hukukun üstünlüğü vazgeçilmez unsurlarımızdır. Siyasete birinci girdiğim günden bu yana bunlar için canla başla çalıştım. Allah sıhhat ve ömür verdiği sürece bundan sonra da çalışmaya devam edeceğim.”

Başa dön tuşu