Alarko/Alaton: Yatırımları coğrafi ve sektörel olarak çeşitlendiriyoruz

Alarko Holding İdare Konseyi Üyesi ve Alvimedica İdare Konseyi Lideri Leyla Alaton katıldığı Bloomberg HT yayında Alarko Holding ve Alvimedica’ya ait açıklamalarda bulundu.

Yeni yatırımlar konusunda yeni kararlar alındığını belirten Leyla Alaton, “Hem coğrafik hem de sektörel daha fazla bir çeşitlenmeye gitme kararı aldık ve yeni yatırımlarımız olacak değişik alanlarda şu anda bu kararlar stratejik bir tahlilden geçiyor” diye konuştu.

2022’de CEO Ayhan Yavrucu’nun ayrıldığını fakat idare konseyinde olmaya devam ettiğini hatırlanat Alaton, bayrağı Ümit Nuri Yıldız’ın aldığını lisana getirdi. Ekip gençleştiğini, üçüncü jenerasyonun daha yüklü olarak devreye girdiğini aktaran Alaton, “Holding’te daha bir gençleşme ve yenilenme, bir tazelenme sürecine girdik. Yeni bölüm arayışlarıyla, yeni yatırım alanları arayışıyla önemli bir faza girdiğimizi düşünüyorum. İdare Kurulu’muzda da üç bayan üyemiz var benimle birlikte orada da bir değişiklik oldu” ifalerini kullandı.

“Enerjide güzel bir yıl oldu”

Enerji yeterli bir yılı geride bıraktıklarını aktaran Alaton, “Enerjinin ne kadar gerekli olduğu ve çeşitlenmesi gerektiğini artık çok daha yeterli anladık. Bu ortada güç dağıtımımız var Konya’da, orada da “Enerjide Bayanın Varlığını” güçlendiriyoruz, alana artık bayanları alıyoruz. Güçte bayan var” dedi.

Turizmde, Bodrum’da yeni yatırımlar olduğunu söyleyen Alaton, 2025’te hizmete girecek yeni bir Hillside olduğunu belirterek, turizmde de yeni arayışları olduklarını aktardı.

“Mavi yakanın yüzde 80’i kadın”

Alvimedica olarak çalışan sayısının 400’ün üstüne çıktığını belirten Alaton, “Özellikle mavi yakanın yüzde 80’ni bayan. Türkiye’de 400’ü geçtik, İtalya’da 200’e yakın bireyiz. Önemli bir küresel şirketiz aslında 80 Ülke’ye ihracat yapıyoruz” diye konuştu.

Türkiye’de en büyük sorunun alım garantisi olduğunu belirten Alaton, “Çünkü stratejik bir bölüm bu ve bunun da anlaşılmasını ümit ediyorum. Bölümde hammadde bulmak çok zorlaştı zira regülasyona tabi” dedi.

Alaton, Uzakdoğu pazarının kendiler için çok kıymetli olduğunu, Kore’nin 5 milyon euroluk mal aldığını da kelamlarına ekledi.

Başa dön tuşu