Akbank ‘Dünyanın En İyi Dijital Bankası’ seçildi

Dünyanın saygın finans yayın kümelerinden Euromoney’nin “Awards for Excellence 2019 – Harikalık Mükafatları 2019” merasimi İngiltere’nin başşehri Londra yapıldı.

Ödül töreninde Akbank, “Dünyanın En Uygun Dijital Bankası” seçildi. Akbank tıpkı vakitte “Orta ve Doğu Avrupa’nın En Âlâ Dijital Bankası” unvanını da aldı.

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, merasimin akabinde gazetecilere yaptığı açıklamada, 27 yıldır 100 ülkede düzenlenen ve bankacılık kesimi tarafından yakından takip edilen Euromoney ödüllerinde Akbank’ın 13. kere “Türkiye’nin En Güzel Bankası” seçilerek, kırılması güç bir rekora imza attığını söyledi.

Euromoney tarafından “Dünyanın En Yeterli Dijital Bankası” ödülünün Akbank’a verilmesinin çok kıymetli olduğunu söz eden Binbaşgil, “Euromoney kredibilitesi yüksek bir kurum. Euromoney’nin ‘Dünyanın En Âlâ Dijital Bankası’ ödülünün dünyada birinci kere bir gelişmekte olan ülke (emerging market) bankasına verilmesi değerli ve gurur verici. Birebir vakitte Orta ve Doğu Avrupa’nın da ‘En Düzgün Dijital Bankası’ oluyoruz.” diye konuştu.

Binbaşgil, bu türlü bir mükafatı alabilmek için teknoloji yatırımından bankacılık vizyonuna, güçlü finansallara kadar birçok kritere bakıldığını lisana getirdi.

Tüm bu incelemeler sonucunda Akbank’ın bunları güçlü finansal sonuçlara yansıtabildiğini ve bunun da Euromoney tarafından mükafatla tescil edildiğine dikkati çeken Binbaşgil, şöyle devam etti:

“Bu mükafatları yalnızca bankamız ismine değil, ülkemiz ve dalımız ismine alıyoruz. Türkiye’den bir bankanın muvaffakiyetinin tescil edilmesi ülke ve bölüm ismine kıymetli bir gelişme. Türkiye bankacılık kesimi, dijitalleşme ve teknoloji kullanımı açısından birçok gelişmiş ülkeye kıyasla çok daha yeterli bir yerde. Bankamızın vizyoner çalışmalarının milletlerarası kurumlarca da tescil edilmesi memnunluk verici.”

“İki yılda teknoloji ve inovasyona 400 milyon dolarlık yatırım yaptık”

Hakan Binbaşgil, teknolojik gelişmelerin ve bilhassa dijitalleşme trendinin, tüketici alışkanlıklarını hiç olmadığı kadar süratli bir formda değiştirdiğini söyledi.

Tüm dünyada bankalar dahil tüm şirketlerin iş yapış hallerinin evrildiği çok kıymetli bir dönüşümden geçildiğini belirten Binbaşgil, “Biz de Akbank olarak uzun vadeli, vizyoner bakış açımızdan hiç bir vakit ödün vermedik. Bölümümüze yeni yaklaşımlar getirmek, yeni teknolojilerle hizmet kalitemizi geliştirmek için çalışmaya ve bu alanlara yatırım yapmaya aralıksız devam ediyoruz. 2017 yılında temelini attığımız ‘Akbank Bilgi ve Hayat Merkezi’mizi bu yıl kullanıma açıyoruz. Türkiye’de bankacılığın şekillenmesinde bu merkezimizin kıymetli bir hissesi olacaktır.” tabirlerini kullandı.

Binbaşgil, Akbank’ın istikrar ve itimat odaklı bankacılık anlayışıyla Türkiye iktisadının kıymetli yapı taşlarından birisi olduğunu lisana getirdi.

Bankanın finansal gücünün yüksek olduğuna dikkati çeken Binbaşgil, “Geleceğimize bu sayede yüksek yatırımlar yapabiliyoruz. Finansal gücümüz vizyonumuzu gerçekleştirmeye, yalnızca Türkiye’de değil, tüm dünyada bankacılıkta dijital dönüşüme liderlik etmemize imkan sağlıyor. Bölümümüz bu mevzuda çok yeterli bir yerde. O denli ki, dünya bankacılık kesimi dijitalleşmede Türk bankalarını yakından takip ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Binbaşgil, Akbank’ın, uzun vadeli düşünen vizyoner bir banka olduğunu söyledi.

Türkiye’nin geleceğine inandıklarını söz eden Binbaşgil, “Koşullar ne olursa olsun ileriye yönelik yatırım yapmaktan hiçbir biçimde geri adım atmıyoruz. 2018 nispeten güç bir yıl olmasına karşın teknoloji ve inovasyona 200 milyon dolar yatırım yaptık. 2019 yılında yaklaşık 200 milyon dolar yatırım yapacağız. İki yılda teknoloji ve inovasyona 400 milyon dolarlık yatırım çok değerli.” diye konuştu.

“Tosla’ ile gençler için yeni bir periyot başlıyor”

Hakan Binbaşgil, lansmanını eylül ayında yapacakları gençlerin finansal hayata entegrasyonu konusunda da öncü bir projeye imza attıklarını belirtti.

Türkiye’nin geleceği olan gençleri çok önemsediklerini tabir eden Binbaşgil, onların günlük bankacılık süreçlerini eğlenerek, toplumsallaşarak yapabilmeleri için farklı çalışmalar yaptıklarını anlattı.

Binbaşgil, bunun en son örneğinin; Türkiye’nin birinci banka iştiraki finansal teknoloji şirketi (fintech) olan Aköde tarafından geliştirilen “Tosla” uygulaması olduğunu söyledi.

Tosla ile gençler için yeni bir devir başladığının altını çizen Binbaşgil, “Gençlere, Akbank müşterisi ve hatta rastgele bir banka müşterisi olma zorunluluğunu ortadan kaldırarak günlük finansal süreçlerini yapmaları için eğlenceli ve toplumsal bir platform sunuyoruz.” biçiminde konuştu.

“İşlemlerin yüzde 94’ü şube dışı kanallardan yapılıyor”

Akbank Strateji, Dijital Bankacılık ve Ödeme Sistemleri’nden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Burcu Civelek Ulu de aldıkları bu gurur verici unvanların, yenilikçi iş yapış hallerine yaptıkları yatırımların beklenen sonuçları olduğunu söyledi.

Tüm tasarım ve geliştirmelerin, müşterilerin yaşadığı tecrübesi uçtan uca ve muhtaçlık duydukları ölçüde dijitalleştirmeyi ve bütünsel bir tecrübe sunmayı hedeflediğini tabir eden Ulu, geleceğin bankacılığının kıymetli gelişmelere sahne olacağına dikkati çekti.

Yüce, şunları kaydetti:

“Bunların biri yeni kuşak platformların etkileşimi. Artık hayatımıza giren ve girecek yeni tahlillerle, chatbot yardımıyla müşteri irtibat ve takviye süreçlerinin dijitalizasyonu üzere gelişmelere şahit olacağız. Biz bu günden yeni teknolojilere yaptığımız kesintisiz yatırımlarla Akbank’ı, güçlü geleneğinden hiçbir şey kaybetmeden, klâsik bir bankadan, atak ve yenilikçi bir bankaya başarılı bir formda dönüştürmeyi başardık. ‘Önce Mobil’ stratejimiz ile, bölümde dijitalleşmenin açık orta birincisi olarak ilerledik ve dijitalleşmede küresel örneklerin de ötesine geçtik. Bugün artık Akbank’taki süreçlerin yüzde 94’ü şube dışı kanallardan yapılıyor.

Her 3 muhtaçlık kredisinin 2’si tekrar bu kanallardan müşterilerimize ulaşırken, yüzde 51’i yalnızca mobilden kullandırılıyor. Kredi kartı satışlarımızın ise yüzde 50’den fazlası müşterilerimize şubemiz dışındaki kanallarımız üzerinden erişiyor. Faal müşteri penetrasyonumuz yüzde 60 seviyesinde ve müşterilerimiz ayda ortalama 30 kere taşınabilir uygulamamıza giriş yapıyor.”

Başa dön tuşu