Ageas/Smet: Yapay zekanın olumsuz etkileri de olabilir

Davos’ta Bloomberg HT’ye konuşan Ageas İdare Şurası Lideri Bart de Smet “BES açısından iş dünyasında nüfusun yaşlanması ile ilgili tasa var. Batı Avrupa ülkelerinde olduğu üzere Çin üzere ülkelerde de nüfus giderek daha da yaşlanıyor. Fakat bu sorunu çözmek için hâlâ vakit var” dedi.

Yapay zekanın ferdî emeklilik tercihlerini ne halde etkileyeceğine dair soruya Smet “Yapay zeka giderek daha kıymetli hal alacak. Büsbütün makinalar tarafından yönetilmemek ismine ben şahsen yapay zekanın yanında insani dengelenme ögeleri da olacağını düşünüyorum. BES’te yatırım portföyü oluşturmada yapay zeka yardımcı olabilir, ama olumsuz olan tesirleri de olabilir. Sıhhat sigortasında yapay zeka çok güçlü bir aksine seçim yapabilir” diye yanıt verdi.

Türkiye’deki sisteme dair soruyu ise Smet “Türkiye’de düzgün bir sigorta sanayisi var. Bilhassa emeklilik sistemlerinin geçmişinin 20 yıllık bir geçmişi olduğunu düşünürsek, hala daha emekleme basamağında olduğunu söyleyebiliriz. Biz 3 bacaklı bir sisteme inanıyoruz. Kamu sigorta sistemi var, iş verenin kendi çalışanına dayanak verdiği bir sistem var. Bir de üçüncü bacak olarak ferdî emeklilik tarafı var. Bugünkü duruma baktığımızda gelişen ve kalkınan taraf üçüncü bacak. Ferdî emeklilikte vergi teşvikleri mutlaka gerekli” formunda yanıtladı.

Başa dön tuşu