Afet mağduru çiftçiler borçlarının faizsiz ertelenmesini istiyor

Bu yıl afet yaşayan çiftçiler, kredi borçlarının faizsiz olarak ertelenmesini sağlayacak kararname çıkarılmasını bekliyor.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nden (TZOB) yapılan yazılı açıklamada, 2018-2019 üretim döneminde doğal afetlerin sık yaşandığı anımsatıldı.

Kış aylarının olağanın altında gerçekleşen hava sıcaklıkları ve kar yağışlarıyla sert geçtiğini, bahar aylarında da genel olarak çok yağış, fırtına, sel, dolu, hortum afetlerinin döneme damgasını vurduğu belirtilen açıklamada, “1 Ekim 2018’de, dönemin başından bu yana geçen mühlet dikkate alındığında yağışlar, olağanın yüzde 16, geçen yılki yağışların yüzde 32 üzerinde gerçekleşti. Bilhassa mayıs-haziran aylarında meydana gelen çok yağışlar ile dolu eserlere ziyan verdi. Rüzgarla birlikte sağanak halinde yağan yağmurlar zeytin üzere çiçeklenme devrinde olan ağaçlarda çiçek dökümüne yol açarken, meyve tutan ağaçlarda da meyve dökümüne neden oldu” sözlerine yer verildi.

Yağışların, eserlerde hastalık ve zararlılara yol açtığına dikkat çekilen TZOB açıklamasında, “Havaların serin ve yağışlı gitmesi eserlerde olgunlaşmayı da geciktirdi. Ziyan gören tarla eserlerinde hasadı biten, devam eden yahut hasat devri yaklaşan buğday ve arpa başta olmak üzere yem bitkileri, kırmızı ve yeşil mercimek, kuru fasulye, nohut, fındık, zeytin, üzüm, elma, armut, Antep fıstığı, ceviz, kayısı, vişne, kiraz olmak üzere birçok eser ziyan gördü. Yağışların fazla olması ağaç yapraklarına ve taze filizlere ziyan verdi. Yağışların fazla olması meyve ve sebzelerde çatlamalara, kalite düşüklüğüne, taban suyunun yükselmesine yol açtı. Çok yağışlar nedeniyle meydana gelen seller sonucunda hayvanlar da telef oldu. Mesken, ahır, samanlık üzere yapılar ziyan gördü” denildi.

TZOB, sigorta yaptıran çiftçi sayısının yetersizliğine işaret ederek, “Bu nedenle valilikler aracılığı ile yapılan destekleme ödemeleri ziyan gören her vilayette her çiftçiye yapılmalıdır. 2019 yılında afet yaşayan çiftçilerimizin, bu yıl kredi taksitlerini ödemelerine imkan bulunmamaktadır. Çiftçinin kredi borcu süratle artmaktadır. 2019 yılı mart ayı sonu itibariyle toplam borç ölçüsü 113 milyar liraya ulaşmıştır. Son yıllarda afetlerin de tesiriyle çiftçi, kredi borcunu diğer banka kredisi ile kapatmak zorunda kalmaktadır. Bu yıl da yaşanan afetler nedeniyle borçların ödenmesi mümkün görünmemektedir. Bu nedenle 2019 yılı için de afet yaşayan çiftçilerin kredi borçlarının faizsiz olarak ertelenmesini sağlayacak kararname çıkarılmalıdır” açıklamasında bulundu.

Ziraat Bankasının yüzde 8-11’den yüzde 16’ya çıkarılan tarımsal kredi faizlerinin eski oranlarına düşürülmesi talebini de aktaran Birlik, “Tarım Kredi Kooperatifleri çiftçimizden 1 yıl vadeli işletme kredilerinde yüzde 27,5, 4 yıl vadeli yatırım kredilerinde yüzde 32,5 faiz almaktadır. Bu kredi faiz oranının özel bankalardan farkı yoktur. Ziraat Bankası, Tarım Kredi Kooperatiflerine de selektif kredi kullandırmalı, Tarım Kredi Kooperatiflerinin kredi faizlerinin de Ziraat Bankası düzeyine düşürülmesi sağlanmalıdır” sözlerine yer verdi.

TZOB, yapılan çalışmalara nazaran 51 vilayette çok yağış, sel ve su baskını görüldüğü, bu vilayetlerin 37’sinde yağışın yanı sıra dolu yağışı da gerçekleştiği bilgisini paylaştı.

 

Başa dön tuşu