Adalet Bakan Yardımcısı Menteş AYM üyeliğine seçildi

Adalet Bakanlığı Bakan Yardımcısı Selahaddin Menteş, Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeliğine seçildi. Habertürk’ten Fevzi Çakır’ın haberine nazaran; Menteş’in AYM Üyeliğine seçilmesine dair Cumhurbaşkanlığı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı, Müsteşar Yardımcılığı, OHAL Komitesi başkanlığı ve Adalet Bakanlığı Müsteşarlığı üzere kritik misyonlarda bulunan Menteş, özelikle Diyarbakır’da vazife yaptığı devirde verdiği özgürlükçü kararla gündeme gelmişti.

Cumhurbaşkanı kararı, Anayasa’nın 146 ve 147´inci unsurları ile 6216 sayılı Anayasa Mahkemesi´nin Kuruluşu ve Yargılama Tarzları Hakkında Kanun´un 6, 7 ve 10´uncu hususları yeterince Resmi Gazete’de yayımlandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN 5’İNCİ ATAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha evvel Danıştay Üyesi Kadir Özkaya, eski Sayıştay Lideri Recai Akyel, Prof. Dr. Yusuf Şevki Hakyemez ve Adalet Bakan Yardımcısı Yıldız Seferinoğlu’nu Anayasa Mahkemesi’ne üye olarak atamıştı. Menteş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AYM’ye atadığı 5’inci üye oldu.

SELAHADDİN MENTEŞ KİMDİR?

3 Ekim 1970 tarihinde Malatya’ da doğdu. birinci, orta ve lise eğitimini sırasıyla Elazığ ili Sivrice İlköğretim Okulu, Sivrice Ortaokulu ve Sivrice Lisesinde tamamladı.

1988 yılında girdiği Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1994 yılında mezun oldu.

1995 yılı Eylül ayında Elazığ İsimli Yargı Hâkim Adayı olarak kamu misyonuna başladı. Stajını bitirdikten sonra 1998 yılında Denizli Buldan hâkimi olarak atandı. Buldan da ki vazifesinden sonra Eskişehir-Han, Adıyaman-Gölbaşı hâkimi olarak vazife yaptı. Bu vazifeleri sırasında Kadastro Mahkemesi, Sulh Hukuk Mahkemesi, Asliye Ceza Mahkemelerinde çalıştı.

2006 yılında Diyarbakır’da CMK 250 unsurla yetkili Ağır Ceza Mahkemesinde üye hâkim olarak misyon yaptı.

2010 yılında Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı ve İsimli Yargı Adalet Kurulu Başkanlığı vazifelerini 2012 Haziran ayına kadar yürüttü.

2012 Yaz Kararnamesi ile Adana 4. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına atandı.

2013 yılında Mazeret Kararnamesi ile Ankara Adliyesine atandı.

2014 Şubat-Mayıs 2017 tarihleri ortasında müsteşar yardımcılığı, Mayıs 2017-Ekim 2017 tarihleri ortasında İnanılmaz Hal Süreçleri İnceleme Kurulu Başkanlığı yaptı.

18 Ekim 2017 – 21 Temmuz 2018 tarihleri ortasında Müsteşar olarak vazife yaptı.

21 Temmuz 2018 tarihinde Adalet Bakanlığı Bakan Yardımcısı vazifesine getirildi.

Selahaddin Menteş, 6 Temmuz 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kararıyla Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeliğine seçildi.

Menteş, evli ve iki çocuk babasıdır.

haberturk.com

Başa dön tuşu