ABD’nin “4 Temmuz Bağımsızlık Günü” törenlerle kutlandı

ABD’nin bağımsızlığını kazanmasının 243. yıl dönümü, ülke genelinde kutlanırken, Lider Donald Trump’ın Washington’da yaptığı konuşma ile tank ve uçakların da yer aldığı özel merasim güne damgasını vurdu.

Başkent Washington’daki merasimlerin gündüz kısmında, klâsik olarak düzenlenen Bağımsızlık Günü kutlamaları yapıldı. Akşam saatlerinde “Amerika’ya Selam” temasıyla düzenlenen 4 Temmuz kutlamalarına Lider Trump da katıldı.

Öğle saatlerinde gerçekleştirilen klasik kutlamalarda polis, asker, şerif ve kovboyların da iştirakiyle geçit merasimi düzenlendi. Anayasa Bulvarı’nın iki tarafında toplanan binlerce kişi, geçit merasimini ellerinde bayraklarla izledi.

Akşamüstü yapılan ve evvelki yıllardan farklı olarak tankların ve savaş uçaklarının da yer aldığı özel kutlamada ise Trump, 70 yılın akabinde Lincoln Anıtı önünde Amerikalılara seslenen birinci lider olarak kayıtlara geçti.

– Tank ve uçaklar dikkati çekti

Yoğun yağmura karşın toplanan on binlerce Amerikalı, coşku içinde kutlamalara eşlik ederken, kutlamalara Trump tarafından dahil edilen Amerikan ordusuna ilişkin tank ve uçaklar ilgi çekti.

70 ton yükündeki Abrams tankları ve üretimine 1940’larda son verilen Sherman tankları, Lincoln Anıtı’nın ardındaki yolda konuşlandırıldı.

Konuşmasında ABD tarihinden örneklerle Amerikan halkının dünya tarihinde büyük ve kıymetli bir millet olduğunu anlatan Trump, bilhassa Amerikan milliyetçiliğinin ehemmiyetine vurgu yaptı. Amerikan ordusuna da birçok sefer atıf yapan Trump, ordu mensuplarının gösterdiği fedakarlığın kıymetine işaret etti.

– Uçaklardan şov uçuşu

Trump’ın konuşması sırasında Amerikan ordusuna ilişkin birtakım uçaklar şov uçuşu yaptı.

Törenin akabinde, yaklaşık 35 dakika olarak planlanan havai fişek gösterisi gerçekleştirildi.

– “Bebek Trump” balonuyla Trump’ı protesto ettiler

Öte yandan kutlama alanında Trump’ı protesto etmek üzere bir ortaya gelen yüz kadar CodePink üyesi bayan, Trump’ı elinde cep telefonu, bebek bezi giymiş halde gösteren dev balon ile ABD Liderini protesto etti.

Washington polisinin helyum doldurularak uçurulmasına müsaade etmediği dev balon, yere bağlı formda göstericilerin hareketine eşlik etti.

Diğer yandan, Beyaz Saray önünde Amerikan bayrağını yakmaya çalışan bir göstericinin tutuklandığı bildirildi.

-Kutlamaların maliyeti tartışma yarattı

Washington Post gazetesi, bugünkü haberinde askeri uçakların uçuş maliyet kestirimleri üzerinden yapılan bir tahlile yer vererek, yalnızca şov uçuşunun maliyetinin 2 milyon doları geçeceğini yazdı.

Trump’ın talimatı doğrultusunda Washington semalarında uçması beklenen Amerikan B-2 bombardıman uçağının şov maliyetinin 700 bin doları bulacağına, 2’şer F-22 ve F-35 savaş uçağının şovlarının de 960 bin dolara mal olacağına işaret edildi.

Haberde, bu şovların yanı sıra Ulusal Park Yöneticiliğinin alandaki düzenlemeleri için de 2,5 milyon dolar harcanacağı belirtildi.

Kutlamalar için Georgia eyaletinden 2 Abrams tipi tank ve çok sayıda zırhlı aracın nakledileceği ve bunun da önemli bir maliyet oluşturacağı vurgulanan haberde, “Bunlar yalnızca Trump’ın hayalini hayata geçirmek için yapılan masraflar.” sözü kullanıldı.

Trump, 4 Temmuz Bağımsızlık Günü kutlamaları kapsamında askeri araçların sergilenmesini istemiş, ayrıca ABD hava kuvvetlerine ilişkin F-35 ve F-22 savaş uçaklarının da program boyunca başşehir semalarında uçması istikametinde talimat vermişti.

ABD medyası Trump’ın bu isteğini “maliyetin yüksek olacağı ve kent altyapısına ziyan verileceği” gerekçesiyle eleştirirken, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ve Washington Belediyesi maliyete ait net bir sayı açıklamaktan kaçınmıştı.

Trump, geçen yıl da emsal formda Pentagon’dan Washington’da kapsamlı bir askeri geçit merasimi düzenlenmesini istemiş, merasim, 92 milyon dolara mal olacağı medyaya yansıyınca iptal edilmişti.

– New York’taki kutlamalar

4 Temmuz Bağımsızlık Günü, New York’ta da çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Yetkililerin, “ABD’nin en büyük havai fişek gösterisi” olarak nitelendirdikleri 43. klasik Macy’s havai fişek gösterisi, Brooklyn Köprüsü’ne yakın East River ırmağı üzerinde gerçekleştirildi.

Manhattan, Queens ve Brooklyn civarında toplanan milyonlarca vatandaş, yaklaşık yarım saat boyunca göğe fırlatılan 70 bin fişeğin oluşturduğu ışık şöleni altında unutulmaz anlar yaşadı.

Başa dön tuşu