AB’den Qualcomm’a 242 milyon euro ceza

Avrupa Birliği (AB), akıllı telefon çip üreticisi Qualcomm’a maliyetin altında fiyata satış yaparak rekabet kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle 242 milyon euro para cezası verdi.

AB Kurulu, ABD merkezli çip üreticisi Qualcomm’a yönelik 2015 yılında başlatılan rekabet soruşturmasının tamamlandığını açıkladı.

Açıklamada, 2009-2011 yılları ortasında yıkıcı fiyatlandırma ile 3G alanındaki çiplerde piyasa hakimiyetini suistimal ettiği için Qualcomm firmasına 242 milyon euro para cezası verildiği belirtildi.

Qualcomm’un rakip firmayı bertaraf etmek için maliyetin altında satış yaptığının belirlendiğine dikkat çekilen açıklamada, kelam konusu davranışın AB rekabet kurallarına ters olduğu kaydedildi.

Açıklamada, Qualcomm’un kelam konusu davranışıyla stratejik biçimde kesimdeki rekabeti ve inovasyonu önlediği, tüketicilerin tercihlerini sonlandırdığı tabir edildi.

AB Komsiyonu, 2018 yılında da Qualcomm’a rekabet maddelerini ihlal ettiği gerekçesiyle 997 milyon euro para cezası vermişti.

AB ülkelerinde faaliyet gösteren şirketlerin dallarında rekabete ters bir durum olup olmadığını denetleme yetkisi AB Komitesi’nde bulunuyor. AB Kurulu, kelam konusu incelemede rekabete yahut antitröst maddelerine ters bir durum tespit ederse buna son veriyor ve firmalara yüksek para cezaları uyguluyor.

AA

Başa dön tuşu