AB’de otomobil satışları Haziran’da sert gerilemesini sürdürdü

Avrupa’da yeni araç kayıtları yüzde 7.9 düşerek 1.49 milyona geriledi. Yeni araç piyasasındaki düşüş yılın birinci altı ayında yüzde 3.1’e ulaştı.

Avrupa’da trafiğe kayıtlı araç sayısı Haziran ayında sert gerileyerek bu yılki düşüş trendini sürdürdü.

Avrupa Otomotiv Üreticileri Derneği tarafından Çarşamba günü açıklanan bilgilere nazaran, satışlar Aralık’tan bu yana en sert düşüşünü gerçekleştirerek yüzde 7.9’lük gerileme ile 1.49 milyona indi.

Fransa ve İspanya’daki düşüşler yüzde 8’in üzerinde gerçekleşirken, Almanya ve Birleşik Krallık’taki satışlar sırasıyla yüzde 4.7 ve 4.9 azaldı.

Sanayi kümesi Haziran’daki düşüş için ay içindeki daha az çalışma günlerini sebep gösterirken, zayıf durum daldaki düşünceli havaya katkıda bulundu.

Araç satışlarındaki düşüşler böylelikle 2019’un başlangıcından bu yana yüzde 3.1 düzeyine ulaştı.

Daimler geçtiğimiz hafta geri çağırma maliyetleri ve dizel araçlardaki emisyon sıkıntıları sebebiyle yalnızca bir yıl içinde dördüncü kar ikazını yaptı. Mayıs ayında BMW ana otomotiv bölümünde son on yılda ilk kez ziyan açıkladı.

EY Danışmanlık ortaklarından Peter Fuss, “Zor bir ikinci yarının önündeyiz. Gelecek aylarda yeni araç piyasası için ufak müspet uyarıcılar beklenebilir” formunda görüş bildirdi.

 

Başa dön tuşu