ABD’den kripto para borsası Bitzlatoya kara para aklama suçlaması

ABD Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada, Hong Kong’a kayıtlı kripto para Borsası Bitzlato’nun Rus asıllı Üst Yöneticisi Anatoly Legkodymov’un yasa dışı fonları transfer etmekle suçlandığı ve kara para aklamayı tedbire dahil ABD’nin düzenleyici tedbirlerini karşılayamadığı bildirildi.

Açıklamada, Legkodymov’un dün gece Miami’de gözaltına alındığı ve bugün Florida Güney Bölge Mahkemesinde yargılanacağı belirtildi.

Bitzlato’nun narkotik, çalıntı finansal bilgiler, uydurma kimlik evrakları ile kara para aklama hizmetleri için kullanılan, dünyanın en büyük ve en uzun soluklu “darknet pazarı” olarak anılan Hydra için çok kıymetli bir finansal kaynak olduğuna işaret edilen açıklamada, Hydra kullanıcılarının Bitzlato ile direkt yahut ortacılar aracılığıyla, ABD’li ve Alman yetkililer tarafından Hydra Nisan 2022’de kapatılana kadar 700 milyon dolardan fazla kripto para süreci yaptığı kaydedildi.

Açıklamada, Bitzlato’nun fidye yazılımı taarruzlarından da 15 milyon doları aşkın gelir elde ettiği aktarıldı.

Ayrıca ABD Hazine Bakanlığından yapılan açıklamada da Bitzlato’ya ait, Rus yasa dışı finansmanıyla kontaklı olarak “birincil kara para aklama endişesi” olduğu bildirildi.

Bu kapsamda, ABD Hazine Bakanlığı Mali Cürümlerle Gayret Ünitesi (FinCEN), finans kurumlarının Bitzlato’yu içeren muhakkak fon transferlerini yasakladı.

“Kripto hata ekosistemine kıymetli bir darbe indirildi”

ABD Adalet Bakan Yardımcısı Lisa Monaco ise mevzuya ait düzenlenen basın toplantısında, kripto kabahat ekosistemine değerli bir darbe indirildiğini söyledi.

Karanlık internet olarak da isimlendirilen “darknet” ve kripto para ünitesinin cürüm hedefli kullanımına karşı ellerindeki her türlü aracı kullanacaklarını vurgulayan Monaco, “Suçluların ve dolandırıcıların güvenlik güçlerinin erişiminin ötesinde faaliyet göstermeye çalıştıkları kripto para piyasalarındaki inanç krizini ele almak için adımlar atıyoruz.” dedi.

ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo da Bitzlato’nun Rusya ilişkili fidye yazılımı kümeleri için süreçleri birçok kere kolaylaştırdığını belirtti.

Bitzlato’nun Rusya’da cezasız bir formda faaliyet göstermesine müsaade verilen daha geniş bir siber hatalılar ekosisteminin modülü olduğunu aktaran Adeyemo, “Bitzlato, Rusya ve Rus yasa dışı finansındaki kıymetli operasyonları ve bunlarla ilişkisi nedeniyle ABD’nin ulusal güvenliğini, ABD’nin ve memleketler arası finans dallarının bütünlüğünü ve dünya çapındaki işletmeleri ile kurumları tehdit ediyor.” diye konuştu.

Başa dön tuşu