“ABD’den bu yıl yeni yatırımcıların Türkiye’ye geleceğine inanıyoruz”

Türk Amerikan İş Adamları Derneği ve Amerikan Ticaret Odası (TABA-AmCham) Genel Lideri Ali Osman Akat, bu yıl ABD’den yeni yatırımcıların Türkiye’ye geleceğine inandığını tabir ederek, “Hatta bununla ilgili görüşmeler devam ediyor. Türkiye’de yatırımları olan Amerikan firmaları yıl sonu prestijiyle yatırımlarını artıracak.” dedi.

Ali Osman Akat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, G20 Doruğu’nda ABD Lideri Donald Trump’ın “ABD ve Türkiye ortasındaki ticaret hacminin 75 milyar dolardan 100 milyar dolara çıkması gerektiği” bildirisini verdiğini söyledi.

Bu bildirinin rastgele bir ticaret yaptırımı olmayacağını gösterdiğini belirten Akat, “Bizim görüşümüz, S-400 konusundaki ruhsal baskı Amerika tarafından devam etmektedir. ABD’nin bununla ilgili rastgele bir ticari yaptırım yapacağını beklememekteyiz. Lakin ruhsal baskı yapmaya devam ediyor.” diye konuştu.

Psikolojik baskının ticareti etkileyeceğini düşünmediğini tabir eden Akat, “Her ne kadar daha evvel vize ve rahip Andrew Brunson krizi yaşansa da ticaret emin ellerde devam etti. Bundan sonra da devam edeceğine inanıyoruz.” dedi.

“Bu yıl yeni yatırımcıların Türkiye’ye geleceğine inanıyoruz”

TABA-AmCham Genel Lideri Akat, iki ülke ortasındaki bağlara ait şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bizim hem NATO hem de stratejik iştirakimiz var. Ticari yatırımlar devam ederken CAATSA’nın (ABD’nin Düşmanlarına Yaptırımlarla Karşılık Koyma Yasası) uygulanması kelam konusu bile değildir. Şu an Amerika ile ticaret hacmimiz 20 milyar dolar. Trump, G20 Tepesi’nde bu ticaret hacminin 100 milyar dolara çıkması gerektiğini belirtti.

Bu yıl yeni yatırımcıların Türkiye’ye geleceğine inanıyoruz. Hatta bununla ilgili görüşmeler devam ediyor. Türkiye’de yatırımları olan Amerikan firmaları yıl sonu prestijiyle yatırımlarını artıracak. Ayrıyeten, Türk firmalarının da Amerika’ya satış ve imalat odaklı orada markalaşmalarına yardımcı oluyoruz.” 

Başa dön tuşu