ABD’deki kadın futbol takımının zafer kutlamasında ‘eşit ücret’ talebi

Dünya şampiyonu kadınlar  aylardır savaştıkları eşit fiyat hakkını savunmak için  şenliği ve toplumsal medyayı kullandılar.

Mart ayında, Alex Morgan ve Megan Rapinoe de dahil olmak üzere ulusal kadronun 28 üyesi ABD Futbol Federasyonu’na karşı erkek ve bayan grupları ortasında eşit olmayan fiyat konusunda dava açarak olağanüstü performanslarına karşın, erkek ekiplerinden çok daha az fiyat aldıklarını söylediler.

New York Times’a nazaran, 2019 Bayanlar Dünya Kupası mükafatı 30 milyon dolarken, 2018 Dünya Kupası’nın para mükafatı, erkekler için 400 milyon dolardı. Ek olarak, bayanların maçlarından erkeklerin maçlarına oranla daha fazla gelir elde edildiği de söyleniyor.

Belediye Binası’nın adımları hakkındaki konuşmaları sırasında ABD Futbol Federasyonu Lideri Carlos Cordeiro, kalabalığın “eşit ücret” tezahüratları tarafından bastırıldı.  Cordeiro, “Sizi duyuyoruz, size inanıyoruz ve sizin lehinize hakikat biçimde yapmaya kararlıyız” diyerek tezahüratları kabul etti. 
Cordeiro, “ABD Futbolu, bayan futboluna dünyadaki rastgele bir ülkeden daha fazla yatırım yaptı. Bayan futboluna dünyadaki rastgele bir ülkeden daha fazla yatırım yapmaya devam edeceğiz. FIFA’daki arkadaşlarımız da dahil başkalarını de tıpkı şeyi yapmaya teşvik etmeye devam edeceğiz” dedi.

Salı günü, Batı Virginia Senatörü Joe Manchin tarafından federal fonlamadan 2026 Dünya Kupası’nda bayan ve erkek futbol kadrolarına eşit fiyat ödenmemesi durumunda fonlama yapılmamasına dair yasa tasarısı önerildi.

Manchin yaptığı açıklamada, “ Bayan ve erkek futbol oyuncuları ortasındaki bu bariz adaletsizlik kabul edilebilir değildir. ABD Bayan Futbol Takımı’nın son zaferinin halkın protestosuna sebep olmasına sevindim. Onlar dünyanın en güzeli ve eşit ödemeyi de hak ediyorlar” dedi.

50’den fazla Kongre üyesi geçtiğimiz hafta Cordeiro’ya fiyat farkını düzeltip bayan grubuna erkeklere eşit davranması için bir mektup yazdı. Mektıupta “Kadın şampiyonların Amerika Birleşik Devletleri Bayan Ulusal Futbol Grubu üyesi olarak karşılaştıkları eşitsizlikler savunulamaz” sözlerine yer verildi.

 

Kaynak: Buzzfeed

 

Başa dön tuşu