ABD’de özel sektör istihdamı güçlü işgücü talebine işaret etti

ABD şirketleri, küçük ve orta ölçekli işletmelerin tesiriyle Aralık ayında beklenenden daha fazla istihdam sağladı ve fiyat artışını destekleyen güçlü işgücü talebine işaret etti.

ADP Araştırma Enstitüsü’nün Stanford Digital Economy Lab ile işbirliğiyle yayımladığı datalara nazaran, özel bölüm istihdamı geçen ay 235 bin arttı. Bloomberg anketine katılan ekonomistler istihdamın 150 bin artmasını bekliyordu.

Diğer taraftan, revizyonla birlikte Kasım özel bölüm istihdamı 182 bin olarak açıklandı.

Veride yeni istihdamların bilhassa 500’den az çalışana sahip firmalarda ağırlaştığı görüldü. ADP, en büyük şirketlerin 151 bin istihdamı bordrolarından çıkardığını açıkladı. Turizm ve otelcilik, eğitim ve sıhhat hizmetleri kesimi istihdam artışını sürükledi.

ADP Ekonomisti Nela Richardson, husus hakkında yaptığı açıklamada “İşgücü piyasası güçlü lakin modüllü bir görünüme sahip. Yeni istihdam kesime ve firma büyüklüklerine nazaran keskin farklılıklar gösterebiliyor. 2022’nin birinci altı ayında agresif bir halde istihdam yaratan firmalar işe alımları yavaşlattı, birtakım durumlarda işten çıkarmalar da yaşandı.” dedi.

Rakamlar, işgücü piyasasının makul kesimlerde soğumasına karşın güçlü kaldığını gösteriyor. Yaklaşan resesyon telaşlarına karşın, işgücü talebi hala arzın çok üzerinde kalarak fiyatlar üzerindeki üst istikametli baskıyı sürdürüyor. Bu da tüketicilere harcamalarını sürdürmeleri için alan sağlıyor. Açık konumlara nazaran işten çıkarmalar çok düşük düzeyde kalmaya devam ediyor.

Başa dön tuşu