ABD’de devlet kurum ve üniversiteleri TikTok’u yasaklıyor

HANDE BERKTAN

ABD’de devlet kurumlarının akabinde, devlet üniversiteleri de Çinli toplumsal medya uygulaması TikTok’u güvenlik telaşları nedeniyle yasaklamaya tüm süratiyle devam ediyor.

Pekin merkezli ByteDance’in sahibi olduğu TikTok’a, Alabama, Arkansas, Florida, Georgia, Idaho, Iowa, Oklahoma, Güney Dakota ve artık de Teksas’taki devlet üniversiteleri yerleşkelerinin wi-fi ağlarından ve okula ilişkin aygıtlardan erişimi engelledi.

Hatırlanacağı üzere Teksas Valisi Greg Abbott, Aralık başında TikTok’un Çin’den kaynaklanan güvenlik kaygılarını münasebet göstererek Teksas eyalet kurumlarında devlet aygıtlarında yasaklamalarını emretmişti. Abbott kaygıları “büyüyen tehditler” olarak nitelendirdi ve kurumlara değişiklikleri planlamaları için Şubat ortasına kadar mühlet verdi.

Texas Üniversitesi Teknoloji Stratejisi Lideri Danışmanı Jeff Neyland bu hafta yaptığı açıklamada “Üniversite, üniversitenin ağında bulunan bilgilere ve kritik altyapımıza yönelik riskleri ortadan kaldırmak için bu kıymetli adımları atıyoruz. Valinin direktifinde belirtildiği üzere TikTok, kullanıcılarının aygıtlarından (internet faaliyetlerini ne vakit, nerede ve nasıl yürüttükleri dahil) büyük ölçüde data topluyor ve bu potansiyel olarak hassas bilgileri Çin hükümetine sunuyor.” dedi.

FBI Yöneticisi Christopher Wray, TikTok’un kullanıcıları hakkında data toplama yeteneği ve birebir vakitte Çin devleti nüfuz operasyonlarını yayma potansiyeli konusunda ihtarda bulundu. Wray, “Bütün bunlar, bizim kıymetlerimizi paylaşmayan ve ABD’nin çıkarlarına çok karşıt düşen bir misyonu olan bir hükümetin elinde” açıklamasını yaptı.

Başa dön tuşu