ABD’de 2. el konut satışları 2010’dan beri en düşük seviyede

National Association of Realtors (NAR), Aralık 2022’ye ait ikinci el konut satış bilgilerini açıkladı.

Buna nazaran, ülkede ikinci el konut satışları, geçen yılın son ayında mevsim tesirlerinden arındırılmış olarak aylık bazda yüzde 1,5 azalışla 4,02 milyona geriledi.

Düşüşünü 11’inci aya taşıyan ikinci el konut satışlarının 3,96 milyon düzeyinde gerçekleşmesi öngörülüyordu.

Kasım 2010’dan bu yana en düşük düzeye inen ikinci el konut satışları, geçen yıl kasımda da yüzde 7,9 azalışla 4,08 milyon olarak gerçekleşmişti.

Ülkede ikinci el konut satışları, Aralık’ta bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran ise yüzde 34 azaldı.

ABD’de ikinci el piyasasında medyan konut fiyatları ise Kasım’da yıllık bazda yüzde 2,3 artarak 366 bin 900 dolara yükseldi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen NAR Başekonomisti Lawrence Yun, hudutlu arz ve yüksek yüksek mortgage faiz oranları münasebetiyle Aralık 2022’nin alıcılar için kuvvetli geçen bir öteki ay olduğunu belirterek, faiz oranlarının geçen yıl tepeye ulaştıktan sonra düşmeye başlaması nedeniyle konut satışlarının yakında yine toparlanmasının beklenebileceğini söz etti.

Ülke genelinde konut fiyatlarının hafif de olsa hala olumlu olduğuna işaret eden Yun, ülkenin yaklaşık yarısındaki pazarın potansiyel alıcılara geçen yıla kıyasla indirimli fiyatlar sunacağını kaydetti.

Başa dön tuşu