ABD ticaret açığı beklentilerin üstünde büyüdü

ABD’de ihraç edilen malların pahasının Aralık ayında gerilemesiyle mal ticaret açığı beklentilerin üstünde büyürken arka arda dördüncü ayında da açık vermiş oldu.

Ticaret Bakanlığı tarafından Perşembe günü açıklanan datalara nazaran açık geçtiğimiz ay yüzde 8,8 büyüyerek 90,3 milyar dolara ulaştı. Enflasyondan arındırılmamış sayılar Bloomberg’in ekonomistler ortasında yaptığı ankette çıkan 87,9 milyar dolarlık beklentinin üstünde geldi.

İthalat yüzde 1,9 artarak 257,1 milyar dolara yükselirken ihracat ise Şubat ayından bu yana en düşük düzey olan yüzde 1,6 ile 166,8 milyar dolar oldu.

ABD’de sağlam mal siparişleri, geçen yıl aralıkta aylık bazda yüzde 5,6 artışla beklenenden fazla yükseldi.

Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan öteki bir bilgide Aralık 2022’ye ait sağlam mal siparişleri sayıları açıkladı.

Buna nazaran, güçlü mallara yönelik siparişler, Aralık’ta bir evvelki aya kıyasla yüzde 5,6 yükselişle 286,9 milyar dolar oldu. Son 5 ayın 4’ünde artış gösteren güçlü mal siparişlerinin bu periyotta yüzde 2,5 yükselmesi öngörülüyordu.

Dayanıklı mallara yönelik siparişler, geçen yıl Kasım’da ise yüzde 1,7 azalarak 271,6 milyar dolara gerilemişti.

Ulaşım ekipmanlarına yönelik siparişler, Aralık 2022’de yüzde 16,7 artış gösterdi. Ulaşım hariç siparişler, birebir devirde yüzde 0,1 düşerken, savunma hariç siparişler yüzde 6,3’lük yükseliş kaydetti.

Ömrü en az 3 yılı bulan eserlerden oluşan sağlam tüketim mallarına yönelik siparişler, sanayi üretimine ait bilgi vermesi açısından ehemmiyet taşıyor.

Başa dön tuşu