ABD Temsilciler Meclisinden Suudi Arabistanı hedef alan iki tasarı

ABD Temsilciler Meclisi, Cemal Kaşıkçı cinayetinin sorumlularının açığa çıkarılmasının talep edildiği ve ayrıca SuudiArabistan’ın insan hakları ihlallerinin kınandığı iki tasarıya imza attı.

Temsilciler Meclisi Genel Konseyinde yapılan iki farklı oylamada vekiller, Suudi yönetimini gaye aldı.

Aynı vakitte Washington Post gazetesi müellifi olan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın katledilmesinde sorumluluğu olan yahut mevt buyruğunu verenlerin açığa çıkarılmasını talep eden yasa tasarısı 7 hayır oyuna karşı 405 evet oyu ile kabul edildi.

Demokrat vekil Tom Malinowski’nin sunduğu ve “Suudi Arabistan İnsan Hakları ve Sorumluluk Yasası” başlığıyla kabul edilen tasarıda, yasalaşması halinde ABD Ulusal İstihbarat Yöneticiliğinin kelam konusu cinayetin sorumlularını kamuya açık biçimde ifşa etmesini ve bu şahıslara vize yasağı uygulanmasını talep ediliyor.

Söz konusu tasarının Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Senatoda da kabul edilmesinin ise güç olduğu belirtiliyor.

Öte yandan Temsilciler Meclisi, farklı bir oylama ile Suudi Arabistan’ın kimi bayan aktivistleri hapsetmesini kınayan bir karar tasarısını kabul etti.

ABD Kongresi daha evvel Kaşıkçı cinayetinden Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın (MBS) sorumlu olup olmadığının açıkça ortaya konulmasını talep eden bir tasarıyı ABD Lideri Donald Trump’ın masasına göndermiş, lakin Trump yasal olarak karşılık vermesi gereken 120 günlük müddette Kongreye bu mevzuda bir bildirim yapmamıştı.

Öte yandan ABD Senatosu, Kaşıkçı cinayetinden MBS’nin sorumlu olduğunu kabul eden bir karar tasarısını kabul etmiş, böylelikle kelam konusu cinayetten ötürü MBS’yi açıkça suçlamıştı.

Trump ayrıyeten ABD’nin Yemen’de devam eden savaşta Suudi Arabistan’a verdiği askeri dayanağı kesmesini öngören bir yasa tasarısını nisan ayında veto etmişti.

 

AA

Başa dön tuşu