ABD Temsilciler Meclisinde başkan 8. turda da seçilemedi

8 Kasım 2022’deki orta seçimlerin akabinde 3 Ocak’ta yeni yasama devrine başlaması beklenen, Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisinde lider seçimleri tekrar sonuçsuz kaldı.

Oylamanın üçüncü gününde yapılan 8. cins oylamasında Cumhuriyetçilerin çoğunluk önderi Kevin McCarthy, lider seçilmek için kâfi takviyeye ulaşamadı.

McCarthy, bu sefer de 201 oyda kalırken, kendisine takviye vermemekte ısrarcı olan 17 Cumhuriyetçi vekil, oylarını vekil Byron Donalds’tan yana kullandı.

2 Cumhuriyetçi milletvekili ise bu kere Kevin Hern’e oy verdi.

Cumhuriyetçi Matt Gaetz de oyunu ikinci sefer, milletvekili olmamasına karşın eski ABD Lideri Donald J. Trump’tan yana kullandı.

212 Demokrat üyenin tamamı ise parti önderleri Hakeem Jeffries için oy kullanmaya devam etti.

Bir milletvekili ise hiçbir adaya oy vermedi.

– ABD’de yasama donmuş halde

Temsilciler Meclisi liderinin seçilememesi nedeniyle üyeler yemin edemediği için Kongre’nin bir kanadı hala faaliyete başlayamadı.

Bu nedenle ABD’de yasama, yürütme ve yargı olmak üzere üç ana organdan oluşan federal devletin yasama organı durma noktasına geldi.

Mevcut durumda milletvekilleri acil bir durumda yahut kriz anında yasama faaliyetlerini yerine getiremeyecek halde. Bu da Amerikan kamuoyunda “demokrasinin sınanması”, “kişisel siyasi ihtirasların milletin çıkarlarının önüne geçmesi” diye yorumlanıyor.

Bu durumun “ülke için güzel olmadığına” dikkati çeken çok sayıda milletvekili, bir an evvel liderin seçilmesi için davette bulunuyor.

Milletvekilleri özellikle Temsilciler Meclisinde dış alakalar ve güvenlikle ilgili komiteler işleyemediği için ülkede yönetimsel aksaklıkların olabileceğine vurgu yapıyor.

CNN televizyonuna konuşan Cumhuriyetçi milletvekili Mike Gallagher, İstihbarat Komitesinde yer almasına karşın, Temsilciler Meclisi güvenlik vazifelilerinin kendisini “henüz müsaadesi olmadığı” gerekçesiyle Genelkurmay Lideri’nin da olduğu bir toplantıya girmesine müsaade vermediğini söyledi.

Öte yandan çok sayıda Cumhuriyetçi milletvekili, meclis lideri seçilemediği için vazifeye başlayamadıklarından “Biden idaresinin kontrolsüz kaldığını” savunuyor.

– Cumhuriyetçiler ortasındaki bölünmüşlük sürüyor

ABD Temsilciler Meclisinde son 100 yıldır birinci defa, yapılan 7 oylamada da kâfi çoğunluğa ulaşılamadığı için meclis lideri seçilemiyor.

Eski ABD Lideri Donald Trump’ın “McCarthy’e oy verin” davetlerine karşın kendisinin sıkı destekçisi olan bir küme Cumhuriyetçi üye, bunun aksi tarafta oy kullanmaya devam ediyor.

20 kadar Muhafazakar Cumhuriyetçi, McCarthy’i “müesses nizamın adamı” olmakla itham ederek, bütçe, vergiler, hudutların korunması ve Kongre’deki vekillerin vazife müddeti üzere konularda kendisine güvenmiyor.

– Lider seçilene kadar oylamalar devam edecek

ABD’de Temsilciler Meclisi Lideri, devlet lideri ve lider yardımcısından sonra protokolde üçüncü sırada yer alması bakımından ehemmiyet arz ediyor.

Temsilciler Meclisi, liderini seçmeden işlemeye başlayamıyor. Milletvekillerinin yeni liderin seçilmesi için gereken çoğunluğu elde edene kadar oylamaya devam etmesi bekleniyor.

– Lider nasıl seçiliyor?

435 üyeli Temsilciler Meclisinde halihazırda Cumhuriyetçiler 222, Demokratlar 213 koltuğa sahip. Fakat Demokratlardan 1 sandalye, Virginia’dan seçilen Demokrat siyasetçi Donald McEachin’in 28 Kasım 2022’de vefat etmesi üzerine boş kalmıştı. McCarthy’nin lider seçilebilmesi için Meclis üyelerinin yarısı olan 218 üyenin oyunu alması gerekiyor.

Ancak bu baraj her bir milletvekilinin bir üyeyi oylaması halinde geçerli. Örneğin 6 milletvekili oylamada çekimser kalırsa, mevcut milletvekili sayısı 434 olan mecliste çoğunluk için gereken oyun 218 değil, 214 olması gerekiyor.

Başa dön tuşu