ABD tahvil faizleri “güvercin” merkez bankaları ile 2 yılın en düşüğünde

ABD’nin gösterge niteliğindeki 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi, ek global mali gevşeme adımları ile birlikte iki yılı aşkın müddetin en düşük düzeyine indi.

ABD tahvilleri ayrıyeten, yatırmcıların Perşembe günkü ABD tatili öncesi inançlı liman araması ve bu hafta ortalarında ABD istihdam verisi de olmak üzere bir dizi data açıklamasının da tesiri ile yükselişini ikinci güne taşıdı. Tahviller tüm dünyada, İngiltere Merkez Bankası Lideri Mark Carney’in büyümeye yönelik aşağı taraflı risklere ait uyarısı ve Avrupa Merkez Bankası (AMB) yetkililerinin ek teşvikler konusunu görüştüğü haberi ile birlikte ralli yaptı.

Tokyo’da Mizuho Securities Co. tahvil stratejisti Hidehiro Joke, “ABD Hazine tahvil faizlerindeki düşüşün temel nedeni, AMB ve İngiltere Merkez Bankası dahil merkez bankalarındaki güvercin dönüş,” dedi ve “10 yıllıkların faizi, piyasaların ekonomik büyüme konusunda çok karamsar olması ile birlikte yüzde 1.70 düzeyine gerileme riski ile karşı karşıya” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi 3 baz puan düşerek yüzde 1.95 ile Kasım 2016’dan bu yana en düşük düzeyine indi. Bu kağıdın faizi geçen yılın Ekim ayında yüzde 3.26’ya kadar çıkmıştı.

Traderlar Çarşamba günü ABD’de  4 Temmuz tatili öncesi bir dizi ekonomik data ile karşı karşıya kalacak. Bunların ortasında güçlü tüketim malları siparişleri, fabrika siparişleri ve ADP özel kesim istihdam dataları yer alıyor. Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi ise, ya yatırımcıların evvelki ayın zayıf bilgilerine ait telaşlarını giderecek ya da iktisadın teklemekte olduğuna ait görüşleri güçlendirecek.

 

Başa dön tuşu