ABD Senatosu, O Kripto Para Yasa Tasarısını Onayladı!

ABD Senatosu, kripto para karıştırıcılarını da hedef alan ulusal savunma tasarısını onayladı. Tasarıda yapılan bir değişiklik, kripto para ticareti yapan kurumlar üzerindeki gözetimi sıkılaştırıyor.

ABD Senatosu, kripto para hükümlerini de içeren NDAA’yı kabul etti

Amerika Birleşik Devletleri Senatosu 27 Temmuz’da 886 milyar dolar değerindeki 2024 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’nı (NDAA) kabul etti. Tasarı, kripto karıştırıcıları, anonimliği artıran paraları ve kripto ticareti yapan kurumları hedef alan hükümler içeriyor.

NDAA, ülkenin savunma departmanının federal fonları nasıl kullanabileceğini yetkilendirmeye yardımcı olan bir yasa tasarısıdır. Tasarıda, aralarında Cynthia Lummis, Elizabeth Warren, Kirsten Gillibrand ve Roger Marshall’ın da bulunduğu bir grup senatör kripto ile ilgili bir değişiklik yaptı. Değişiklik, 2022’de tanıtılan Dijital Varlık Kara Para Aklamayı Önleme Yasası ve sektörde başka bir FTX tarzı olayın meydana gelmesini önlemek için korkuluklar kurmayı amaçlayan Sorumlu Finansal İnovasyon Yasası’ndan alınan hükümlerle oluşturuldu. Konuya hakim bir kişi konu hakkında şu yorumu yaptı:

Demokratların, NDAA’daki bu hükmü gizlice geçirme lehine herhangi bir stablecoin tasarısını terk ettikleri oldukça açık görünüyor. Janet Yellen’in KYC’siz USDC transferlerine izin verilip verilmeyeceği konusunda ne karar vereceğini tahmin etmek isteyen var mı?

Yasa, neyi amaçlıyor ve ne tür önlemler içeriyor?

Daha spesifik olarak, değişiklik kripto için inceleme standartlarının oluşturulmasını gerektirecek. Bu, riskin değerlendirilmesine yardımcı olacak. Ayrıca, işletmelerin ilgili yaptırımlara ve kara para aklama yasalarına uymasını sağlayacak. Bunun dışında, ABD Hazine Bakanlığı’nı anonim kripto işlemlerini çökertmeyi amaçlayan bir çalışma yapmaya zorluyor. Buna, işlemleri gizli hale getirmek için kullanılan Tornado Cash gibi kripto karıştırıcıların kullanımı da dahil.

Altcoinhaberi.com’dan takip ettiğiniz üzere, 2022’de Hazine, Tornado Cash adlı kripto karıştırıcısına karşı yaptırım kararı aldı. Bu doğrultuda, bölge sakinlerinin kripto karıştırıcısını kullanmasını yasakladı. Geliştiricileri, Tornado Cash’i insanların kripto işlemlerini anonimleştirmeleri için tasarladı. Bununla birlikte, genellikle kötü niyetli aktörler, kötü yoldan kazanılmış kriptolarını saldırılardan ve istismarlardan gizlemek için kullanılıyordu. Hazine’ye göre, karıştırıcı, alandaki kötü aktörlerin kara para aklamasına izin vermeyen kontroller uygulamada başarısız oldu.

Bu arada NDAA, ABD’deki şirketlerin Çin’deki yatırımlarını ifşa etmelerini gerektirecek bir değişiklik de içeriyor. ABD Senatörü Bob Casey, hükümetin “düşmanlara” ne kadar “kritik teknoloji” transfer edildiğini anlaması için bu bildirimin gerekli olduğunu söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu