ABD, Orta Doğu barış planı için yeni adımlar atmaya hazırlanıyor

ABD Lideri Donald Trump’ın başdanışmanı Jared Kushner, Orta Doğu barış planı kapsamında birkaç hafta içinde yeni adımlar atacaklarını açıkladı.

Beyaz Sarayın atacağı yeni adımlarla ilgili ayrıntılar, ABD’ye yayın yapan Axios isimli haber sitesinde yer alan ve Kushner’in Arap ve İsrailli gazetecilerle yaptığı telekonferansa dayandırılan haberde paylaşıldı.

Habere nazaran, Arap ve İsrailli basın mensuplarına Bahreyn’deki son iktisat çalıştayını pahalandıran Kushner, Filistin idaresinin çalıştaya katılmamasından keder duyduklarını söz etti.

Barış planının bundan sonraki adımlarını birkaç hafta içinde açıklayacaklarını belirten Kushner, planın siyasi ayağının açıklanmasını İsrail seçimleri münasebetiyle ötelediklerini hatırlattı.

– “Trump, Abbas’ı ferdî olarak seviyor”

Filistin’in çalıştaya katılmamasını “stratejik bir hata” olarak nitelendiren Kushner, bilhassa Filistinlilerin bu süreçten ziyanlı çıkacağını savundu.

ABD Lideri Trump’ın Filistin Devlet Lideri Mahmud Abbas’ı şahsî olarak sevdiğini belirten Kushner, “Filistin idaresi için kapı her vakit açık. Şayet çılgınca şeyler söylemeyi bırakıp olaya dahil olurlarsa burada bir fırsat olduğunu göreceklerdir. Biz Devlet Lideri Abbas’a hürmet duyuyoruz, onun barış istediğine inanıyoruz ve ona bunu deneme fırsatı vermek istiyoruz.” tabirlerini kullandı.

– “Yüzyılın Anlaşması” planı kapsamındaki birinci organizasyon

ABD öncülüğünde ve Bahreyn’in mesken sahipliğinde 25-26 Haziran’da düzenlenen “Refah için Barış” başlıklı iktisat çalıştayı, ABD’nin İsrail-Filistin sorununun tahlili konusunda açıklaması beklenen “Yüzyılın Anlaşması” planı kapsamındaki birinci tertip olarak öne çıkmıştı.

Çalıştaya katılmayacağını açıklayan Filistin idaresi, bölge ülkelerini de çalıştayı boykota davet etmişti. Filistin’in boykot davetine karşın çalıştaya konut sahibi Bahreyn’in yanı sıra Suudi Arabistan, Ürdün, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Fas katılmıştı. İsrailli yetkililer çalıştaya davet edilmezken, bu ülkeden iş insanları ve birtakım gazeteciler toplantıya iştirak etmişti.

AA

Başa dön tuşu