ABD Kongresi, Facebook’tan Libra’yı geliştirmeye ara vermesini istedi

ABD Kongresi, Facebook’un kripto para ünitesi Libra ile ilgili olarak, kanun yapıcıların şirketin hareketlerinin sonuçlarını araştırmak için daha fazla vakit muhtaçlıkları olduğunu belirterek Facebook’tan Libra’yı geliştirme sürecine orta vermesini istedi. 

Mali hizmetler konusundaki komitenin lideri, kongre üyesi Maxine Water ve alt komite liderleri yazdıkları mektupta Facebook’tan uygulama planlarını derhal durdurmasını istediler. Mektupta, “Facebook halihazırda dünya nüfusunun dörtte birinin kullanımında olan bir uygulama, Facebook ve ortaklarının, kanun yapıcılar ve kongre bu bahisle ilgili meseleleri inceleme ve harekete geçme fırsatı bulana kadar uygulama planlarını durdurmaları zaruridir. Bu moratoryumda, kriptokrasi bazlı faaliyetlerin riskleri ve yararları hakkında kamuya açık oturumlar açmayı ve yasal tahlilleri araştırmayı amaçlıyoruz” tabiri kullanıldı. 

Ancak Mark Zuckerberg’e, Sheryl Sandberg’e ve Libra’nın baş yöneticisi David Marcus’a gönderilen mektup, şirketin bu süreçte inişli çıkışlı bir seyahat yapmak üzere olduğunu öne sürüyor.

Facebook, Libra’nın gelişmesinde öncülük yapmasına ve dijital cüzdan Calibra’yı gerçekleştirecek olmasına karşın, hizmetin asıl gelişimi, Cenevre merkezli Libra Derneği’ne devredilecek.

Bu gelişmeler üzerine ABD Kongresi 17 Temmuz’da Libra’yı görüşmek üzere bir toplantı düzenleyecek.

Başa dön tuşu