ABD Hazine Bakanlığı borç limiti için “olağanüstü tedbirleri” devreye soktu

Hazine Bakanı Janet Yellen, Bakanlığın borç limitine ait aldığı tedbirler hakkında ABD Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy’ye yönelik bir mektup gönderdi.

ABD’nin 31,4 trilyon dolarlık borç limitine bugün ulaşılacağının kestirim edildiğini anımsatan Yellen, Hazine Bakanlığının inanılmaz tedbirleri bugün uygulamaya başladığını bildirdi.

Yellen, bu kapsamda Kamu Hizmeti Emekli ve Engelliler Fonu ile Posta Hizmeti Emekli Sıhhat Yardımları Fonu’na yönelik yeni yatırımların 5 Haziran’a kadar askıya alındığını belirtti.

Olağanüstü tedbirlerin mühletinin değerli ölçüde belirsizliğe tabi olduğunu vurgulayan Yellen, ABD’nin “tam itimat ve itibarını” korumak için Kongreye yaptığı “derhal harekete geçme” davetini yineledi.

– Borç limiti krizi

ABD’de federal hükümet, temerrüde yol açabilecek 31,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşma tehdidiyle karşı karşıya bulunuyor.

Borç limiti, ABD hükümetinin borçlarını ödemek için ödünç alabileceği para ölçüsünün üst sonu manasına geliyor.

ABD Lideri Joe Biden idaresi Kongreye borç limitini artırma davetinde bulunurken Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu yeni kazanan Cumhuriyetçiler harcamalarda kesintiye gidilmesi gerektiğini savunuyor.

Borç limiti konusu, Demokratlar ile Cumhuriyetçiler ortasında “birkaç ay içinde mali krize yol açabilecek bir açmaz” olarak nitelendiriliyor.

ABD Hazine Bakanlığı’nın bugün aldığı tedbirlerle birtakım emeklilik fonlarının mali kaynakları kullanılarak genel borç düzeyinin artmasının önüne geçilmesi ve federal ödemelerin yapılmaya devam edilmesi amaçlanıyor. Ayrıyeten Bakanlığın tedbirleri Kongreye de borç limitinin yükseltilmesi yahut askıya alınmasını öngören maddeyi geçirmesi için 5 aylık müddet tanıyor.

ABD Hazine Bakanı Yellen, ABD Temsilciler Meclisi Lideri McCarthy’ye geçen hafta gönderdiği mektupta, “ABD’nin 19 Ocak’ta borç limitine ulaşabileceği” ihtarında bulunmuş ve Kongreyi borç limitini artırmak yahut askıya almak için harekete geçmeye çağırmıştı.

ABD’de federal hükümetin borç limiti 1997-2022 ortasında toplam 22 kere yükseltilmişti.

Başa dön tuşu