“ABD – Çin görüşmelerinin yeniden başlaması geçici rahatlamaya neden olur”

Trump ve Jinping’in G20 doruğunda gerçekleştirdikleri ve şimdilik ek tarife olmayacağı konusunda anlaştıkları görüşmelerine piyasaların yansısının olumlu olacağı belirtiliyor.

Singapur’daki NatWest’te Kıdemli Stratejist olan Mansoor Mohiuddin iki ülke ortasındaki ateşkesin yatırımcı algısını destekleyeceğini belirtti. Uzman “finansal piyasalar ticaret tansiyonunun azalmasına karşın Fed’den faiz indirim beklentilerini sürdürecek. Riskli varlıklar -Borsalar, emtiayı gelişen piyasalar- ralli yaparken inançlı liman dolar, yen ve frank düşük performans gösterebilir” değerlendirmesini yaptı. 

UOB Varlık Yönetimi’nden Patrick Wacker, “G20 tepesinden görünürde olumlu sonuç çıkmasına ve riskli varlıkları kısa vadeli destekleyecek olmasına karşın ticaret tansiyonunu büsbütün sonlandıracak temel bir tahlile ulaşılmadı.” yorumunu yaptı.  

Credit Agricole’dan Valentin Marinov gelişmiş piyasa para ünitelerinin de yükselebileceğini söz etti. Euro, yen, Avustralya dolarının yükselebileceğini söyleyen uzman bu mutabakatla FED’in temmuz ayında faiz indirim gerekliliğini azaltabileceğini, bu nedenle gelecek olan ISM ve istihdam bilgilerinin ehemmiyetinin arttığını belirtti.

JP MORGAN

Melbourne’de JP Morgan Stratejisti olan Kerry Craig “Çinli şirketlere teknoloji satışı yasağının kalkması beklentilerin ötesinde birşeydi. Piyasanın reaksiyonu de müspet olacak. Piyasalarda rahatlama olsa da net bir mutabakat olmadan bu rahatlama kısa vadeli olacak” dedi. 

Oanda Analisti Alfonso Esparza “ticaret iyimserliği inançlı liman altına olan talebi azaltacak ve fiyatlar üzerinde baskıya neden olacak” yorumunu yaptı. 

AXA Investment Managers Kıdemli Ekonomisti David Pages ise “yeni bir tansiyon olmaması Fed’in sert bir indirim döngüsüne girme ihtimalini de azaltıyor, bu yıl Eylül ayından başlayarak iki faiz indirimi olabilir” diye konuştu.

 

 

Başa dön tuşu