ABD Başkanı’nın Kripto Para Bildirisi Ne Anlama Geliyor? – Altcoinhaberi.com

Beyaz Saray, geçtiğimiz yıl yaşanan çeşitli çöküşlere işaret ederek, kripto para birimlerinin riskleri konusunda uyarıda bulunan bir açıklama yayınladı. Açıklama ne anlama geliyor?

Kripto para içi zor bir yıl

Geçen hafta Beyaz Saray, (giden) Ulusal Ekonomik Konsey Direktörü Brian Deese, Beyaz Saray Bilim ve Teknoloji Ofisi Politika Direktörü Arati Prabhakar, Ekonomik Danışmanlar Konseyi Başkanı Cecilia Rouse ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan tarafından imzalanan “kripto para birimlerinin risklerini azaltmak için bir yol haritası” yayınladı.

İfade, ilk bakışta, büyük bir sürpriz değil. Altcoinhaberi.com’dan takip ettiğiniz üzere, kripto para birimi sektörü aslında zorlu bir 2022 geçirdi. İflas ilan eden çeşitli şirketlere ayak uydurmaya çalışmak bile mahkeme veritabanı ücretlerinin önemli ölçüde artmasına neden oldu. Bununla birlikte, açıklama, kripto para birimlerine karşı ABD Başkanı Joe Biden’ın geçen Mart ayında kripto ile ilgili yürütme emrinden daha temkinli bir yaklaşıma işaret ediyor.

Kripto para

Kripto para alanındaki düzenleyici boşlukları doldurmak

Bildiri, kripto için ‘zor bir yıl’ın kısa bir özetiyle açılıyor. Terra LUNA ve FTX’in çöküşüne atıfta yapıyor. Ancak kripto endüstrisinden daha geniş finansal ekosisteme herhangi bir bulaşma olmadığını belirtiyor. Açıklama hakkında üst düzey bir yönetim yetkilisi, bunun Biden Ekibinin kripto ekosistemindeki düzenleyici boşlukları kapatmaya yönelik devam eden çabalarının bir parçası olduğunu söylüyor. Bu bağlamda yetkili şu açıklamayı yapıyor:

Kongre’nin bu alandaki ihtiyaçlara yönelik güçlü adımlar atacağını umuyoruz. Ancak düzenleyicileri çabalarını sürdürmeye teşvik etmenin yanı sıra, uzaydaki kötü uygulamalara yönelik yaptırımları ve baskıları hızlandırmak için pek çok icra emri tavsiyesini uygulayarak idari cephede ilerlemeye devam ediyoruz.

Yetkili, Senato Bankacılık Komitesi Sherrod Brown’ın Hazine Bakanı Janet Yellen’e kripto düzenlemesi hakkında yazdığı mektup gibi Kongre eylemlerine işaret ediyor. Beyaz Saray’ın kendi çabalarının daha çok yürütme emrinin tavsiyelerini uygulamak gibi konulara odaklanacağını söylüyor.

Kripto para

“Sorumlu yeniliği desteklemek!”

Geçen haftaki açıklama, Beyaz Saray’ın dijital varlıklarla ilgili çerçeve gibi önceki duyurularına ve federal hükümet içindeki departmanlar tarafından yayınlanan açıklamalara işaret etti. Yine geçen hafta yayınlanan banka düzenleyicilerinin ortak bir açıklaması da buna dahil. Açıklamada şu hususlara dikkat çekiliyor:

Ancak geçen yılın olayları, daha fazlasının gerekli olduğunun altını çiziyor. Ajanslar, FDIC tarafından sigortalanan kripto varlıkları hakkında yanlış veya yanıltıcı iddiaların çoğalması da dahil olmak üzere dolandırıcılıkla mücadele çabalarını iki katına çıkardı. ABD kara para aklama ve terörün finansmanı ile mücadelede zaten küresel bir lider olsa da, icra kurumları dijital varlıkları içeren yasa dışı faaliyetlerle mücadeleye daha fazla kaynak ayırıyor.

Bildirinin son paragrafı, sorumlu yeniliği desteklemeye ilişkin bir yorumla başlıyor. Ancak yazarların koruma önlemlerinin alınmasını isteme konusundaki endişelerinin yinelenmesiyle sona eriyor. Bu doğrultuda şu hususlardan bahsediliyor:

Geçen sonbahar olayları göz önüne alındığında, FSOC raporlarında talep edilen müşteri varlıklarını ayırma, dikey olarak entegre olmuş firmalara ek görünürlük elde etme, birçok önlemi uygulama ihtiyacı konusunda çok dikkatli olduğumuzu düşünüyorum. Çıkar çatışmalarını azaltmak, spot piyasa yetki alanını ele almak ve bu uzun bir liste. Ancak bunların, tüketicileri koruyacağından ve finansal istikrarı destekleyeceğinden emin olmamızın ayrılmaz bir parçası olduğunu düşünüyorum.

Kripto para

Kripto para konusunda yaklaşan duruşmalar

Önümüzdeki hafta yoğun olacak. Dört iflas duruşması, Sam Bankman-Fried‘in tahvil koşulları ve Celsius’un teklifine ilişkin bir duruşma olacak. İşte izlediklerimiz.

Pazartesi

  • FTX iflas duruşması – denetçinin atanması
  • Genesis iflas duruşması
  • Celsius iflas duruşması

Çarşamba

  • Celsius ihale tarihi
  • FTX iflas duruşması

Perşembe

  • Sam Bankman-Fried kefalet duruşması

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu