ABD Başkanı Biden enflasyon verilerini değerlendirdi

Biden, Beyaz Saray’da düzenlenen basın toplantısında, iktisada ve enflasyonla gayrete ait değerlendirmelerde bulundu.

Ülke iktisadına ait arka arda 6 aydır hoş haberlerin geldiğini belirten Biden, enflasyonun yıllık bazda yüzde 6,5’e indiğini anımsattı.

Biden, “Enflasyon, dünyanın dört bir yanındaki büyük ekonomilerde yüksek olmasına karşın Amerika’da her ay düşüyor ve ailelere gerçek bir nefes alma alanı sağlıyor.” dedi.

Enflasyondaki düşüşün en büyük nedeninin akaryakıt fiyatlarındaki azalış olduğunu kaydeden Biden, besin enflasyonunun da yavaşladığına işaret etti.

Biden, güç ve besin fiyatlarını içermeyen çekirdek enflasyona ait dataların de sevindirici olduğunu belirterek, çekirdek enflasyonun bir yılın en düşük düzeyine gerilediğini kaydetti.

Öte yandan, Temsilciler Meclisindeki Cumhuriyetçilerin ulusal satış vergisine yönelik bir tasarıyı oylamaya hazırlandığını belirten Biden, bunun güçlü kesim için vergileri düşürürken orta sınıf için vergileri artıracağını anlattı. Biden, bu yasa tasarısının “masasına gelmesi” halinde veto edeceğini söyledi.

Biden’ın Delaware’deki konutunda yeni “gizli belgeler” bulundu

Biden’ın Delaware’deki konutunda bir dizi yeni “gizli belge” daha bulundu.

Biden’ın danışmanlarından Richard Sauber, mevzuya ait yazılı açıklamasında, Biden’ın, 2 Kasım 2022’de Washington’daki Penn Biden Diplomasi ve Global İştirak Merkezi’ndeki ofisinde “gizli” evrakların bulunmasının akabinde, avukatlarının Ulusal Arşivler ve Kayıtlar Yönetimi (NARA) ve Adalet Bakanlığı ile süreci işbirliği içinde yürüttüklerini belirtti.

Biden’dan “gizli belgelerle” ilgili açıklama

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Biden, Delaware’deki konutunda da “gizli belgeler” çıkmasına ait, bu mevzuyu çok ciddiye aldığını, dokümanların Delaware’deki konutunda Corvette marka arabasının da olduğu kilitli bir garajda bulunduğunu kaydetti.

Biden, avukatlarının ferdî kütüphanesinde de az sayıda doküman keşfettiklerini belirterek, bu mevzuda Adalet Bakanlığına derhal haber verdiklerini ve bakanlıkla tam bir işbirliği içinde süreci yürüttüklerini anlattı.

Başa dön tuşu