ABD Adalet Bakanlığı’ndan Google’a dava

HANDE BERKTAN

ABD Virginia Eyaletinin Doğu Bölgesi Federal Mahkemesi, arama devi Google’a, dijital reklam pazarındaki monopol hakimiyetiyle ilgili dava açtı. Adalet Bakanlığı, teknoloji devinin, çevrimiçi reklam pazarını, yasa dışı bir halde tekelleştirdiğini sav ederek davayı açtı.

Virginia’nın Doğu Bölgesi’nde açılan 155 sayfalık davada, Google’ın reklamcılık kısmını güçlendirmek için yaptığı satın alımların, reklamverenleri ve yayıncıları eserlerini rakip reklam firmalarının ziyanına kullanmaya tesirli bir halde zorladığı belirtiliyor.

İddianamede Google’ın, dijital reklam teknolojileri üzerindeki hakimiyetine yönelik her türlü tehdidi ortadan kaldırmak yahut önemli formda azaltmak için rekabete alışılmamış, dışlayıcı ve yasa dışı usuller kullandığı belirtiliyor. Davada, Google’ın 2008’de 3,1 milyar dolara internette reklam araçları geliştiren DoubleClick’i satın alımından başlayan süreç, dikkat çekiliyor.

Bu dava, ABD’de dijital reklam pazarının büyük oyuncusu olan ve çevrimiçi reklam alım, satım ve yayınlarında kullanılan teknolojinin birçoklarını denetim eden Google’a karşı Adalet Bakanlığı’nın açtığı ikinci inhisar davası, oldu. ABD’de dijital reklam pazarı 279 milyar dolar büyüklüğe sahip.

Uzmanlar, davanın, Google’ın çevrimiçi arama pazarındaki hakimiyetine yönelik 2020 yılında açılan inhisar davasından ve Avrupa Birliği’ndeki çeşitli şikayetlerden farklı olduğunu belirtiyor.

Başa dön tuşu