AB, O Kripto Para Yasasını Resmen Onayladı! İşte Detayı

Kripto para dünyasında regülasyon konusunun en sıcak konu olduğu günleri yaşıyoruz. Buna göre her hamlenin ayrı bir değeri var. Son hamle ise aylardır konuştuğumuz Avrupa Birliği’nden geldi. Bu bağlamda kripto para piyasalarıyla ilgili son gelişme olumlu bir duruma işaret ediyor. İşte ayrıntılar.

Kripto para yasası onayı tamam

Altcoinhaberi.com olarak baktığımızda Çarşamba günü Avrupa Birliği önemli bir adım attı. Dönüm noktası niteliğindeki Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) yönetmeliğini resmen yürürlüğe koydu.  Bu hamle, bloğu kripto sektörü için kurallara sahip dünyanın ilk büyük yargı alanı yapıyor. Yasa, Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola ve İsveç Köy İşleri Bakanı Peter Kullgren tarafından onaylandı. Ayrıca yasa kara para aklamayla mücadeleyi amaçlıyor. Diğer taraftan kripto sağlayıcılarının fon transferleri sırasında müşterilerinin kimliklerini doğrulamalarını zorunlu kılan ayrı bir yasa da var.

Bu dönüm noktasının duyurusu, şu anda AB dönem başkanlığı sıfatıyla yasama tartışmalarına öncülük eden İsveç hükümeti tarafından Twitter üzerinden yapıldı. Parlamentodan bir temsilci, yeni çıkarılan yasaların MiCA, fon transferi kuralları ve Ukrayna ile iki ilgisiz ticaret yönetmeliğini içerdiğini doğruladı.

MiCA Haziran ayında yürürlüğe girecek

Avrupa Birliği tarafından kısa bir süre önce yasalaşan Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) yönetmeliği, Haziran ayında AB’nin resmi gazetesinde yayınlanmasından birkaç hafta sonra yürürlüğe girecek. Bu düzenleme, kripto para borsaları ve cüzdan sağlayıcıları için kapsamlı bir çerçeve sunuyor. Ayrıca onlara 27 üyeli blokta faaliyet göstermeleri için bir lisans da sunacak. Ek olarak, stablecoin ihraççılarının yeterli rezervleri muhafaza etmeleri de zorunlu olacak. Bu hükümlerin 12 ila 18 ay sonra uygulanması planlanıyor.

MiCA’yı ilk olarak 2020 yılında Avrupa Komisyonu gündeme almıştı. O zaman, yasaya çevreye duyarlı maddelerin dahil edilmesi tartışmalara yol açmıştı. Zira Bitcoin Proof of Work algoritmasına dayalı madencilikle piyasada yer alıyor. Bu durum faza enerji tüketimi eleştirileri nedeniyle çevrecilerin de gündeminde.  Sektör genel olarak bu hükümleri memnuniyetle karşılamış durumda. Ancak odak noktası şimdi AB kripto para düzenlemesinin bir sonraki aşamasına doğru kayıyor. Gelecekteki yasaların kripto alanında farklı konuları ele alması söz konusu. Buna göre staking, misli olmayan tokenler ve merkezi olmayan finans gibi yeni ortaya çıkan alanları ele alması bekleniyor.

Farklı yasalar da var

MiCA’ya paralel olarak, AB ayrıca ayrı bir kara para aklamayı önleme (AML) yasası çıkarmış durumda. Diğer taraftan bu yasa Kripto para sağlayıcılarının fon transferleri sırasında müşterilerinin kimliklerini doğrulamalarını gerektiriyor. Ayrıca AB’nin finansal sisteminin bütünlüğünü sağlama konusundaki kararlılığının altını çiziyor.

MiCA ve AML yasasının eş zamanlı olarak yürürlüğe girmesi, AB’nin kripto para düzenlemesine yönelik dengeli yaklaşımını gösteriyor. Böylelikler riskler azalırken yeniliğin teşviki söz konusu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu