AB Liderler Zirvesi Brüksel’de başladı

Avrupa Birliği (AB) üyesi 28 ülkenin önderini, AB Komitesi, AB Kurulu, Avrupa Parlamentosu (AP), Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve AB Dış Bağlar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilciliği üzere temel kurumların başına gelecek isimleri müzakere etmek için Brüksel’de bir ortaya getiren tepe başladı

Zirve öncesinde basına açıklamalarda bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, önderlerin bugün AB Kurulu, AB Kurulu ve AB Dış Alakalar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilciliği durumları üzerinde mutabık kalması gerektiğine dikkati çekti.

Macron, “AB Kurulu’nun direkt belirleyeceği 4 konumdan 2’sinin bayan olması gerekiyor. Umarım bu akşam ‘uzlaşı ruhuyla’ bir mutabakata varırız.” dedi.

AB Kurulu Lideri’nin belirlenmesinde temel kriterin liyakat olması gerektiğini söz eden Macron, muhtemel isimler ortasında AB Brexit Müzakerecisi Michel Barnier, liberallerin adayı Margrethe Vestager ve sosyalistlerin adayı Frans Timmermans’ı sıraladı.

“Kolay olmayacak”

Almanya Başbakanı Angela Merkel de “Yeni bir AB Komitesi Lideri belirlemek kolay olmayacak.” sözünü kullandı.

Almanya’nın yapan bir rol oynayacağını kaydeden Merkel, AB kurumları ortasında muhtemel bir çatışmanın önlenmesi gerektiğine dikkati çekti.

İngiltere Başbakanı Theresa May ise “yapıcı bir tartışma” olacağını ümit ettiğini belirterek, “AB’den ayrıldığımızda 27 ülkeyle bağımız sürecek. Misal sınamalarla birlikte uğraş edeceğiz ve kıymetlerimizi koruyacağız.” diye konuştu.

“Sonuç elde etmek zorundayız”

AB Komitesi Lideri Jean-Claude Juncker, halefinin belirleneceği sürecin bir an evvel sonuçlanması gerektiğine vurgu yaparak, “Sonuç elde etmek zorundayız.” dedi.

Juncker, AP’de en fazla oy oranına sahip olan siyasi kümenin liste başı adayının AB Komitesi Lideri seçilmesini öngören “Spitzenkandidat” sistemine ait, “Liberaller birkaç ismi liste başı adayı yaparak bu sistemi öldürdü.” diye konuştu.

Timmermans’ın AB Kurulu Lideri olup olamayacağının sorulması üzerine Juncker, “İyi olmasaydı yardımcım yapmazdım, yardımcı olmak lider olmak manasına gelmiyor fakat bu işi yapabileceğini düşünüyorum.” tabirlerini kullandı.

“Timmermans Avrupa’yı bölüyor”

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki ise sosyalist aday Timmermans’ın AB Komitesi Başkanlığı’na uygun olmadığını söz ederek, “Timmermans üzerinde uzlaşıya varılan bir aday değil. Timmermans güçlü bir biçimde Avrupa’yı bölen aday. Komünizm sonrası oluşan Orta Avrupa’yı katiyen anlamıyor.” diye konuştu.

Çekya Başbakanı Andrej Babiş de Timmermans’ın uygun aday olmadığını belirterek, bölgeye yönelik olumsuz bir tavrı olduğunu söz etti.

Önemli durumlar için şiddetli müzakere

Önemli koltukların başında yer alan AB Kurulu Başkanlığı’nın yanı sıra AB Kurulu, AP, Avrupa Merkez Bankası, AB Dış Bağlar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilciliği’ne de yeni atamalar yapılması gerekiyor.

Söz konusu durumlar için üye ülkeler ve AP ağır müzakereler yürütüyor. Tüm durumlar için başka atamalar yapılacak olsa da müzakereler ekseriyetle bir “paket” halinde yürütülüyor.

AB Kurulu Lideri Juncker’in misyon mühleti 31 Ekim, AB Kurulu Lideri Donald Tusk’ın 30 Kasım, AB Dışişleri ve Güvenlik Siyasetleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve ECB Lideri Mario Draghi’nin 31 Ekim 2019’da sona eriyor. Vazife müddeti Temmuz ayı içinde son bulacak AP Lideri Antonio Tajani’nin yerine de yeni liderinin parlamentonun birinci oturumunda belirlenmesi öngörülüyor.

 

AA

Başa dön tuşu