AB Komisyonu’nun yeni başkanı Ursula von der Leyen oldu

Avrupa Parlamentosu (AP), Avrupa Birliği (AB) Kurulu Başkanlığına Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen’in atanmasını onayladı. 

Fransa’nın Strazburg kentinde toplanan AP Genel Konseyi’nde yapılan oylamada AB Kurulu Başkanlığına von der Leyen’in atanması kabul edildi. Oylamada 383 “evet” ve 327 “hayır” oyu kullanırken, 22 milletvekili çekimser kaldı.

AB üyesi ülke başkanları, uzun pazarlıklar sonucu AB Kurulu Başkanlığına von der Leyen’in atanmasını önermişti.

– AB Komitesi Başkanlığını yürütecek birinci kadın Leyen

Leyen, AB Kurulu Başkanlığına atanan birinci bayan oldu.

Siyasete 43 yaşında atılan ve Almanya’nın birinci bayan Savunma Bakanı olan Leyen, bu misyonu 2013’ten bu yana yürütüyordu.

Belçika doğumlu, 13 yaşında Almanya’ya taşınan 61 yaşındaki Leyen, Başbakan Angela Merkel’in partisi Hristiyan Demokrat Birlik Parti (CDU) üyesi.

CDU ise AP’deki birinci siyasi küme olan Avrupa Halk Partisinin (EPP) bünyesinde faaliyet gösteriyor.

“Avrupa ordusu” kurulması davetinde bulunan Leyen hakkında ofisinde uzun müddettir bakanlık çalışanı olmayan danışmanlar çalıştırdığı gerekçesiyle soruşturma bulunuyor.

Hanover Tıp Fakültesi mezunu, 7 çocuk annesi Leyen, Almanca, Fransızca ve İngilizce biliyor. 

AB yapısı içinde yasama sürecini başlatan, ayrıyeten birliğin yürütme organı olarak müktesebatını, bütçesini ve programlarını uygulamaktan ve idari kontrolden sorumlu kurum olan AB Kurulu Başkanlığı değerli koltukların başında yer alıyor.

Komisyonda, komiserlerin yanı sıra AB görevlilerinden oluşan yaklaşık 25 bin kişilik idari teşkilat da bulunuyor.

Mevcut AB Komitesi Lideri Lüksemburglu Jean-Claude Juncker’in vazife mühleti 31 Ekim’de sona eriyor. Leyen’in 1 Kasım’da misyona başlaması bekleniyor.

Steinmeier ve Merkel’den Leyen’i tebrik etti

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier ile Başbakan Angela Merkel, Ursula von der Leyen’i Avrupa Birliği (AB) Kurulu Lideri olması münasebetiyle tebrik etti.

Avrupa Parlamentosunun (AP), AB Kurulu Başkanlığına Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen’in atanmasını onaylamasının akabinde yazılı açıklama yapan Cumhurbaşkanı Steinmeier, Avrupa’nın birleşmesinin ehemmiyetinin sıkça sorgulandığı güç bir vakitte misyon alan von der Leyen’i kutladı.

Steinmeier, Ursula von der Leyen’in AB Kurulu Başkanlığı periyodunda muhtemelen İngiltere’nin üyelikten ayrılmasının tamamlanacağına işaret ederek, ”İklim siyaseti, göçle nasıl başa çıkılacağı, memleketler arası rekabet gücü ve dijitalleşmenin dönüşümü üzere gelecekle ilgili kıymetli bahislere Avrupa güçlü karşılıklar aramalı ve birlikte hareket etmelidir. Bunun için AB kurumları ve AB üye devletleri ile iş birliğine güvenilmesi büyük ehemmiyet taşımaktadır.” sözlerini kullandı.

Alman Cumhurbaşkanı, açıklamasında, von der Leyen’in kaybolan inancı ve birliği tekrar tesis edebileceğine inandığını vurguladı.

Başbakan Angela Merkel de yaptığı yazılı açıklamada, 50 yıldan uzun bir vakit sonra tekrar bir Alman’ın AB Kurulu Lideri seçilmesinden duyduğu memnuniyeti söz ederek, von der Leyen’i tebrik etti.

Von der Leyen’in AB’nin karşılaştığı zorluklarla büyük bir titizlikle gayret edeceğine olan inancının tam olduğunu kaydeden Merkel, yeni AB Komitesi Lideri’nin bugün AP’deki konuşmasında bunu çok net bir formda tabir ettiğini vurguladı.

 

Başa dön tuşu