81 ilden 245 bin hasar ihbarı alındı

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM), yılın birinci yarısında, Türkiye genelinde, tüm tarım sigortası branşlarında 1.7 milyon adet poliçe düzenlendiğini, 81 vilayetten 245 bin civarında hasar ihbarı alındığını ve “dolu” nedenli ihbarların birinci sırada yer aldığı açıkladı.

İklim değişikliğinin beraberinde getirdiği doğal afetlerin ve fevkalâde hava şartlarının hayatın her alanında tesirini giderek arttırdığı kaydedilen açıklamada, “Tarımsal üretimi direkt etkileyen doğal afetler ve inanılmaz hava şartları, bu yılın başından itibaren ülkemizin çabucak hemen her yerinde tesirli olmaktadır. Antalya’da hortum ve fırtına sebebiyle seralar ve açık alanda turunçgiller, Mersin, İzmir ve Hatay’da sel-su baskını nedeniyle ıspanak, buğday ve narenciye yüklü olmak üzere pek çok eser, Malatya’da don sebebiyle kayısı, Manisa’da evvel dolu, takip eden günlerde ise don sebebiyle üzüm, Adana ve Mersin’de dolu nedeniyle şeftali, nektarin ve erik kümesi meyveler hasar gördü. Şiddetli fırtına, Giresun ve Ordu’daki fındık bahçelerine ziyan verdi. Dolu nedeniyle, Çorum, Kırşehir, Amasya, Kırıkkale ve Kastamonu’da başta tahıllar olmak üzere zerzevat ekilişleri ile Eskişehir’de buğday ve arpa eserleri olumsuz etkilendi. Son olarak, geçtiğimiz hafta Trabzon’un Araklı İlçesi’nde yaşanan sel ve heyelan felaketi sonucunda önemli boyutlarda yaralanmalar, can ve mal kayıpları yaşandı” denildi. 

 

Yaşanan kelam konusu felaketler sonucunda, bu yılın birinci yarısında, sigortalı üreticilerden alınan hasar ihbarlarında sırasıyla dolu, don, fırtına, sel-su baskını üzere nedenler, Malatya, Manisa, Konya, Antalya üzere vilayetler, buğday, kayısı, üzüm ve arpa üzere eserlerin öne çıktığı kaydedildi.

Hayvan Hayat Sigortalarında ise büyükbaş hayvanlar, mecburî kesim ve vefat üzere nedenler birinci sıralarda yerini aldı.

Bu yıl yapılan incelemeler ve tespitler sonucunda hasar belgesi tamamlanan sigortalı üreticilere 367 milyon TL ödeme gerçekleştirildiğini duyuran TARSİM’den, “Önümüzdeki günlerde ise poliçe bitiş tarihleri doğrultusunda 661 milyon TL daha ödeme yapacağız. Bu formda, mevcut tablo doğrultusunda üreticilerimize 1 milyar TL’nin üzerinde hasar ödemesi gerçekleştirmiş olacağız” açıklaması geldi. 

Başa dön tuşu