700 bin kamu işçisi sözleşme masasına oturacak

Kamuda 700 binden fazla emekçinin fiyatlarına 2023-2025 devrinde yapılacak artırımın belirleneceği Kamu Toplu İş Mukaveleleri Çerçeve Protokolü görüşmelerinde süreç başlıyor.

Başta karayolları, demiryolları, vilayet özel yönetimleri, şeker fabrikaları, elektrik üretim santralleri, kömür işletmeleri olmak üzere bakanlıklar, üniversiteler, hastanelerin de ortalarında olduğu kamu kurum ve kuruluşlarındaki 700 binden fazla emekçiyi ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Mukaveleleri Çerçeve Protokolü için TÜRK-İŞ hazırlıklarını sürdürüyor.

TÜRK-İŞ Genel Mali Sekreteri ve YOL-İŞ Sendikası Genel Lideri Ramazan Ağar başkanlığında, Konfederasyon bünyesinde kurulan komisyon, Çerçeve Protokole dair talepleri belirlemek için 17 Ocak’ta toplanacak.

Genel Lider Ergün Atalay’ın da katılacağı toplantıyla kamu emekçisinin 2023-2025 devrindeki fiyat artırımını ve toplumsal haklarını içeren talepleri belirleyecek olan TÜRK-İŞ, hazırlayacağı taslak metni Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığına sunacak.

“Anlaşmanın bir an önce uzlaşıyla imzalanmasını istiyoruz”

Genel Mali Sekreter Ağar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, evvelki periyotlarda yaklaşık 200 bin civarında emekçiyi ilgilendiren görüşmelerin, taşeron sisteminden kamuda takıma geçenlerin de dahil olmasıyla 700 binden fazla kişiyi ilgilendirdiğini söyledi.

Kamu çalışanlarının, fiyat artışı başta olmak üzere tahlil bekleyen birçok talebinin bulunduğunu belirten Ağar, şöyle konuştu:

“Kamu Toplu İş Kontratları Çerçeve Protokolü görüşmelerinde, tüm bu taleplerimize karşılık arayacağız. 2021’de imzaladığımız protokol kapsamındaki mukavelelerin bir kısmının mühleti bu ay, geri kalanları ise mart ayında bitiyor. Hayat pahalılığının arttığı ve yüksek enflasyonun alım gücünü düşürdüğü bugünlerde, mutabakatın bir an önce uzlaşıyla imzalanmasını istiyoruz. Bu kapsamda TÜRK-İŞ olarak çalışmalarımızı, bu hafta içerisinde sonuçlandıracağız. Akabinde mali ve toplumsal hakları içeren taleplerimizi en kısa müddette Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığına sunup pazarlık sürecini başlatacağız.”

Diğer kontratları de yakından ilgilendiriyor

Öte yandan, yaklaşık 3,5 milyon memur ile 2,5 milyon memur emeklisinin maaşlarına yapılacak artırım oranının belirleneceği 2024-2025 yıllarını kapsayan 7. Devir Toplu Kontrat görüşmeleri 1 Ağustos prestijiyle başlayacak.

Bu doğrultuda, kamu personellerini ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Mukaveleleri Çerçeve Protokolü, memurların toplu kontratı başta olmak üzere özel kesimde imzalanacak toplu iş kontratların çerçevelerini belirlemesi açısından da kıymet taşıyor.

Başa dön tuşu